• facebook
 • rss
 • Radomska weszła na Jasną Górę

  Marta Deka

  dodane 14.08.2015 01:00

  W pielgrzymce wzięło udział 6365 osób. Choć ze względu na duże upały wieszczono znaczny spadek liczby pątników, w tym roku w drogę wyruszyło tylko nieco ponad 300 pątników mniej niż w zeszłym roku.

  Zakończyła się 37. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Pątnicy wędrowali różnymi szlakami w pięciu kolumnach - dwóch radomskich i po jednej z Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic.

  Ostatniego dnia wszyscy spotkali się na porannej Mszy św. w Mstowie. Przewodniczył jej bp Henryk Tomasik. W homilii zachęcał pątników do odważnego wyznawania wiary. Stamtąd wszystkie kolumny wspólnie wyruszyły w ostatni etap pątniczego szlaku.

  - W tym roku pielgrzymowaliśmy pod hasłem: "Dotknij miłosierdzia". Oprócz tematyki miłosierdzia konferencje poświęcone były też przypadającej w przyszłym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. Na szlaku wolontariusze przybliżali ideę Światowych Dni Młodzieży. W wielu grupach alumni radomskiego seminarium opowiadali o swoim powołaniu - mówi ks. Mirosław Kszczot, dyrektor pielgrzymki, dziękując przy tym wszystkim służbom, które zaangażowały się w przygotowanie i przebieg pielgrzymki.

  Dr Lucyna Wiśniewska, kierownik służb medycznych, mówi, że ze względu na pogodę, tegoroczna pielgrzymka była jedną z trudniejszych. - Upały nie odpuszczały. Cały czas było powyżej 30 stopni. W pierwszych dwóch dniach część osób zrezygnowała z dalszego pielgrzymowania. Nie byli zaprawieni do wysiłku w tak wysokich temperaturach. Poza tym, jak to na pielgrzymce, dużo asfaltówek, różne zachorowania, ale mieliśmy profesjonalne karetki, lekarzy i pielęgniarki. Daliśmy radę. Dziękujemy Bogu, że wszyscy dotarli do celu. Pielgrzymka to dla mnie ładowanie akumulatorów praktycznie na cały rok. Jeśli ktoś jeszcze w niej nie uczestniczył, zachęcam, by koniecznie się na nią wybrał.

  Pątników przed wejściem do kaplicy Cudownego Obrazu ze szczytu witał bp Tomasik. - Pielgrzymka to piękne wyznanie wiary, czas rekolekcji w drodze.  Życzę wszystkim pątnikom, aby powrócili do domu z pogłębioną wiarą i świadomością, że jesteśmy zanurzeni w wielkiej tajemnicy obecności Pana Boga, świętego Boga, którego chcemy wielbić i czcić całym życiem - powiedział.

  Trasa diecezjalnej pielgrzymki liczyła ok. 200 km. Uczestniczyło w niej 6365 osób, w tym 103 księży, 52 kleryków, 19 sióstr zakonnych i 4 braci zakonnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół