• facebook
 • rss
 • Przenosiny na cmentarzu

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 01.10.2015 00:53

  To pewne, powoli trzeba przyzwyczajać się do nowej nazwy: nekropolia już nie przy Limanowskiego, ale przy Dębowej.

  Administracja cmentarza parafialnego przy ul. Limanowskiego w Radomiu, dotychczas mieszcząca się przy wschodniej bramie nekropolii, przenosi siedzibę na zachodnią część, przy ul. Dębowej. Nowa lokalizacja zapewnia lepszą i kompleksową obsługę oraz odciąża ruch uliczny na Limanowskiego.

  W nowym miejscu powstał okazały budynek. Jego budowa trwała nieco ponad rok, a powstał głównie z datków wiernych. W budynku, gdzie mieści się administracja cmentarza, mają siedziby firmy pogrzebowe. Jest tu także zaplecze gospodarczo-usługowe. Obiekt poświęcił ks. inf. Stanisław Pindera, wikariusz biskupi ds. ekonomicznych.

  - Budowa tego obiektu, wobec wyzwań współczesności, była koniecznością. Część budynku jest przeznaczona na zaplecze usługowo-socjalne. Na dole mamy pawilony. Tam można kupić znicze, kwiaty. Są także zakłady pogrzebowe. Na piętrze mamy salę konsumpcyjną, gdzie mogą spotkać się uczestnicy ceremonii pogrzebowej - mówi ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza.

  - Ta inwestycja jest wzorem porozumienia miejsko-kościelnego. Kiedyś miasto zadeklarowało, że zrobi parking od ul. Dębowej. I ten parking powstał w ramach projektu unijnego. Myśmy się zadeklarowali, że jako parafia przeniesiemy obsługę pogrzebów z ul. Limanowskiego na ul. Dębową. Obie strony dotrzymały słowa, a te deklaracje usprawniają funkcjonowanie uroczystości w naszym mieście - mówi ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii św. Wacława, administratora cmentarza.

  Według inwentarza, nekropolia ma prawie 30 tys. zinwentaryzowanych grobów. Cmentarz został założony 200 lat temu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół