• facebook
 • rss
 • Z wami jestem chrześcijaninem

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 20.01.2016 00:39

  W styczniu bp Henryk Tomasik obchodzi ważne rocznice. Urodził się 4 stycznia, 70 lat temu. 6 stycznia 1993 r. z rąk św. Jana Pawła II otrzymał święcenia biskupie. Także w pierwszym miesiącu roku przyjął sakrament chrztu.

  Wszystkie styczniowe rocznice bp. Tomasika zostały zebrane w jedno. Uroczysta celebra odbyła się w radomskiej katedrze. - We wspólnocie Kościoła radomskiego gromadzimy się przy ołtarzu, by słuchać słowa Bożego i łamać chleb. Chcemy dziękować Bogu za naszego pasterza bp. Henryka Tomasika, który obchodzi w tym miesiącu 70. rocznicę urodzin. Dzisiejsza liturgia słowa przynosi piękną teologię biskupstwa. Psalm 89 mówi: „Znalazłem mojego sługę, namaściłem go moim świętym imieniem, aby moja ręka zawsze przy nim była i umacniało go moje ramię”. Wspominając św. Henryka z Uppsali, patrona naszego ordynariusza, chcemy zanieść modlitwę, aby dobry Bóg zawsze towarzyszył naszemu ordynariuszowi i by Boże ramię go umacniało - mówił na rozpoczęcie liturgii bp Piotr Turzyński.

  Podczas jubileuszowej Mszy św. kazanie wygłosił abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przywołał czasy św. Augustyna, biskupa afrykańskiej Hippony z przełomu IV i V w. - Siedzimy tu, na podwyższonej stolicy, bo musimy nauczać, ale w rzeczywistości wiary jesteśmy uczniami Chrystusa. Dla was jestem biskupem, ale z wami jestem chrześcijaninem - przypomniał nauczanie Ojca Kościoła metropolita, odnosząc je do rzeczywistości, w której swoje pasterskie zadania realizuje ordynariusz radomski. - Bp Tomasik wielokrotnie w Europie i w świecie głosił katechezy apostolskie. Dawał odważne świadectwo wiary dla młodych. W jego nauczaniu odezwało się przekonanie, że dzisiejszemu światu nie można służyć uładzonymi banałami i złudzeniami o tym, że można budować kulturę i cywilizację poza wartościami związanymi z Bogiem. Tak naprawdę świat potrzebuje radykalizmu Ewangelii i o tym uczy papież Franciszek - mówił abp Depo.

  Z okazji imienin i 70. rocznicy urodzin bp. Tomasika specjalny list wystosował kard. Gerhard Mueller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Dokument na zakończenie rocznicowej liturgii odczytał ks. prał. Albert Warso, pracownik kongregacji. "W dniu dzisiejszym wędruję modlitwą i myślą do katedry radomskiej, gdzie Kościół radomski modli się w intencji swego pasterza. Z radością duchowo staję się uczestnikiem tej jubileuszowej i imieninowej modlitwy, gdy Ksiądz Biskup - nawiązując do słów św. Jana Pawła II z dnia sakry biskupiej Waszej Ekscelencji - »przynosi do stóp Chrystusa dary Ludu Bożego, dary swego Kościoła wraz ze swym pasterskim trudem«… Raz jeszcze zapewniając o mojej modlitwie, przekazuję serdeczne pozdrowienia Waszej Ekscelencji i wszystkim obecnym dzisiaj w radomskiej katedrze: Księdzu Arcybiskupowi Metropolicie Częstochowskiemu, Księżom Biskupom Pomocniczym, kapłanom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim" - napisał kard. Mueller.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół