• facebook
 • rss
 • Ambasadorzy powołań

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 06.02.2016 10:49

  Ośmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu 14 lutego rozpocznie praktyki duszpasterskie na parafiach.

  - Seminarium nie jest w stanie zapewnić całej praktycznej strony przygotowania do pracy duszpasterskiej na parafii, stąd idea praktyk. Kontakt z wiernymi w kancelarii, spotkania z ludźmi przychodzącymi z różnymi sprawami, problemami - to tylko niektóre z takich sytuacji - mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor. Zwraca też uwagę na fakt budzenia nowych powołań: - Widać, że w ostatnich latach w całej Polsce obserwujemy spadek liczby seminarzystów. Bywało w ostatnich latach, że przychodzący do nas kandydaci wskazywali na źródło odczytania swej drogi księdza, który pięknie i radośnie realizuje swe powołanie, ale także na diakona, który w danej parafii odbywał praktyki. Stąd śmiało można powiedzieć, że nasi diakoni mają być ambasadorami powołań.

  Do tej pory alumni mieli kontakt z parafiami, choćby swymi rodzinnymi. Co więc jeszcze dają praktyki diakońskie? - W rodzinnych parafiach byliśmy obecni i pomagaliśmy, na ile było można. Przychodziliśmy z domów. Ale teraz będzie to coś więcej, bo zamieszkamy na plebaniach. To będzie nasz dom. Staniemy się częścią zespołu duszpasterskiego z proboszczem i wikariuszami - mówi dk. Łukasz Madej. Zwraca te uwagę na nowy wymiar formacji duchowej. - Ks. rektor zwraca nam uwagę, że czas  praktyk będzie też nową próbą dotyczącą formacji duchowej. W seminarium wiele rzeczy robiliśmy wspólnie, bo to wynikało z porządku dnia, np. modlitwy, rozmyślania, lektura duchowa. Teraz na parafiach trzeba będzie samemu organizować sobie czas w tym zakresie.

  Diakoni wrócą do seminarium 16 maja. Wtedy złożą w rektoracie podania o święcenia prezbiteratu (kapłańskie). Przedstawią też zeszyt praktyk, który stanowi ważny element z finalizacji studiów teologicznych. 18 maja w Lublinie na KUL-u będą bronić prac magisterskich. 22 maja rozpoczną rekolekcje przed święceniami, a 28 maja w katedrze ordynariusz udzieli im święceń.

  A to lista diakonów i parafii ich praktyk:

  Damian Fołtyn - parafia pw. św. Łukasza w Radomiu (os. Michałów);

  Filip Gumiński - parafia pw. MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej (Ostra Brama);

  Szczepan Kowalik - parafia Jedlnia;

  Adrian Kwieciński - parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach (os. Wanacja);

  Łukasz Madej - parafia pw. św. Jadwigi w Radomiu (os. Akademickie);

  Michał Podsiadły - parafia pw. św. Wacława w Radomiu (Stare Miasto);

  Marcin Przytuła - parafia pw. św. Piotra w Radomiu (os. Gołebiów II);

  Damian Żabicki - parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Raodmiu (os. Południe I).

    Radomscy diakoni dobrze znają geografię naszej diecezji. Z lewej ks. Jarosław Wojtkun
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół