• facebook
 • rss
 • Przystań dla 190 osób

  Krystyna Piotrowska

  dodane 04.04.2016 15:08

  - Mamy wiele powodów do radosnego świętowania, bo razem z pracownikami mamy przez cały czas poczucie misji. Czujemy, że jesteśmy potrzebni naszym mieszkańcom, naszemu miastu - mówiła Monika Krzyżanowska, dyrektor DPS przy ul. Wyścigowej.

  W Domu Pomocy Społecznej „Weterana Walki i Pracy” w Radomiu przy ul. Wyścigowej 16 mieszka obecnie 190 pensjonariuszy. Najmłodszy mieszkaniec ma ponad 30 lat, najstarszy ponad 90. Dyrektorem placówki od 8 lat jest Monika Krzyżanowska. - Mamy wiele powodów do radosnego świętowania, bo razem z pracownikami mamy przez cały czas poczucie misji. Czujemy, że jesteśmy potrzebni naszym mieszkańcom, naszemu miastu i staramy się dostosować zarówno do zmieniającego się współczesnego Radomia, jak i do obowiązujących przepisów. Dlatego nie zapominając nigdy o przeszłości, wyznaczamy sobie plany na przyszłość. Dziękuję prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu, że pochyla się z troską nad wszelkimi sprawami i możemy wyznaczać dla mieszkańców tego domu i dla wszystkich seniorów w mieście plany na przyszłość - mówiła.

  Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego w miejscowej kaplicy. Biskup nazwał to miejsce sercem domu. Tu w ciszy ludzie odzyskują siły, pociechę u Pana Boga w wierze. Eucharystia sprawowana była za wszystkich, którzy w tym domu żyli, cierpieli, modlili się, oraz za tych, którzy opiekowali się i opiekują jego mieszkańcami, troszcząc się o ich zdrowie.

   - Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli i tworzą ten dom, kapłanom, którzy przychodzili i przychodzą, aby służyć w tej kaplicy, jak również chodzić z Panem Jezusem do mieszkańców domu. Dobrze, że ta kaplica wpisuje się też w historię domu. Pan Jezus jest tu obecny zawsze pod tym dachem, od 1993 roku. Dziękuję, że się tu gromadzicie, modlicie, jesteście ważną cząstką naszego Kościoła diecezjalnego. Pamiętajcie o tych wszystkich, którzy potrzebują waszej modlitwy, waszego cierpienia. Bóg zapłać - mówił biskup.

  Po Mszy św. goście, pracownicy i mieszkańcy domu spotkali się w świetlicy. Prezydent R. Witkowski razem z gratulacjami z okazji jubileuszu wręczył dyrektor placówki pamiątkowy grawer.

  W części artystycznej zaprezentował się chór złożony z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Weterana Walki i Pracy” pod kierownictwem Małgorzaty Sadurskiej. Później na specjalny koncert zaprosiły dzieci ze szkoły podstawowej z Zespołu Szkół Muzycznych. Był to pierwszy publiczny występ młodych muzyków.

  Dom Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu funkcjonuje od 1986 roku. Placówka decyzją Wojewody Mazowieckiego w 2008 roku uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności na czas nieokreślony, ponieważ osiągnęła warunki umożliwiające świadczenie usług na poziomie obowiązujących standardów. W domu przebywają osoby w podeszłym wieku, przewlekle i somatycznie chore.

  W latach 2006–2009 została przeprowadzona termomodernizacja obiektu.

  Zaletą domu jest to, iż dysponuje mieszkaniami jedno- i dwuosobowymi, a jego mieszkańcy mają możliwość wyposażenia mieszkania we własne meble. Wszystkie mieszkania są wyposażone w system przyzywowy, umożliwiający szybką i skuteczną pomoc personelu.

  W każdym pawilonie działają windy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół