• facebook
 • rss
 • Jest taki kraj

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 29.04.2016 00:59

  W Drzewicy odbył się 13. finał konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". Zorganizowała go Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej.

  Podczas finałów kilkakrotnie wracała piosenka „Jest taki kraj”. - Obserwując diecezjalne finały od szeregu lat, widzę, jak zmienia się pewna optyka. Wcześniej, z racji na rocznice, wykonawcy nawiązywali do powstańców styczniowych czy do wybuchu II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej. Teraz w wystąpieniach wielu młodych artystów można było odnaleźć motywy opowiadające o żołnierzach wyklętych - mówi ks. Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

  Ks. Jędrzejewski zwraca też uwagę na ciekawy proces - wykonawcy utożsamiają się z bohaterami.

  Konkurs „Kocham moją Ojczyznę” rozpoczął się kilkanaście lat temu w Starachowicach. Organizował go od początku Marek Pastuszka, działacz Akcji Katolickiej. Stąd ideę przeniesiono na grunt całej diecezji. - Gdy M. Pastuszka tworzył podwaliny tego konkursu, tradycyjny patriotyzm był postrzegany przez wiele środowisk jako coś dziwnego, wręcz wstecznego. Ale on pozostał niezłomny. Teraz, po kilkunastu latach, organizujemy ten konkurs, a na nasze zaproszenie odpowiadają przede wszystkim szkoły i ośrodki wychowawcze - mówi Jerzy Skórkiewicz, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

  Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę” to dziś wręcz instytucja. Diecezjalne eliminacje odbyły się w 8 ośrodkach. W diecezjalnych finałach wzięło udział 300 wykonawców z całej diecezji.

  Wyniki:

                     

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół