• facebook
 • rss
 • Jak kamyki pięknej mozaiki

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 03.05.2016 18:20

  Rozpoczęło się od gwałtownej burzy, która przeszła nad miastem. Z tego powodu Msza św. sprawowana była w kościele garnizonowym, a nie na placu przed świątynią. W Radomiu - podobnie, jak w całym kraju - odbyły się uroczystości 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  - Konstytucja 3 Maja, pierwsza w Europie i druga w świecie, była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową. Zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju - powiedział w słowie wprowadzenia Paweł Dycht z Urzędu Miasta w Radomiu, a następnie w imieniu Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia, przywitał przybyłych gości, m.in. przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów, samorządowców, kombatantów, żołnierzy, reprezentantów różnych służb mundurowych oraz poczty sztandarowe.

  Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński. - Św. Augustyn, ojciec Kościoła z V w., napisał, że nasze życie jest jak mozaika zaplanowana przez Pana Boga. Poszczególne chwile to pojedyncze kamyki i nie zawsze widzimy całość obrazu. Zobaczymy go kiedyś i zrozumiemy w pełni - mówił. Także społeczeństwo porównał do takiej mozaiki, gdzie każdy z nas jest kamykiem mającym budować piękną całość. - Oby nikt nie przyczyniał się do tego, by ona była brzydka - apelował. Mówił także o konieczności wyzbywania się egoizmów na rzecz dobra wspólnego.

    Bp Piotr Turzyński
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
  - Patrząc wokół nas, smucimy się, że jest wśród nas tyle napięć. Czy jest w tym wszystkim światło nadziei? - pytał, a jako drogowskaz wskazał na Matkę Bożą: - Dziś rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale też uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Ona niejeden raz przychodziła nam z pomocą. „Cały Twój” - mówił do Niej św. Jan Paweł II. “Wszystko postawiłem na Maryję” - deklarował kard. Stefan Wyszyński, a kard. August Hlond zapowiadał, że „zwycięstwo, jeśli przyjdzie, będzie to zwycięstwo Maryi”.

  Po Eucharystii wręczono medale i odznaczenia. Odbyły się Apel Poległych i wojskowa defilada. Na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół