• facebook
 • rss
 • Ksiądz i biedronki

  Krystyna Piotrowska

  dodane 04.05.2016 22:16

  Zwracając się do obecnych, bp Turzyński powiedział: - Myśmy namiętnie czytali poezję ks. Jana. To był nasz ideał, ktoś, kto mówił nam o Panu Bogu, pozytywnie patrzył na świat. Bardzo się cieszę, że w Radomiu jest taka szkoła, która ma takiego wielkiego patrona. Życzę, żeby od tego patrona zaczerpnąć pogody ducha, wiary. Wiara daje pogodę ducha i pozwala pozytywnie patrzeć na świat.

  Akademia podsumowująca 15. edycję Tygodnia Regionalizmu w PSP nr 21 rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu tej placówki. Jego melodyjny refren śpiewali wszyscy obecni: - "»21« niezwykła szkoła! W sercu odcisnąć swój ślad w nas zdoła. Uczy, rozwija, charakter kształtuje, patriotyzm i szacunek w każdym pielęgnuje".

  - W życiu każdego człowieka, każdej wspólnoty, są chwile wyjątkowe. Dziś też jesteśmy taką wspólnotą i ten dzień jest dla nas wyjątkowy i szczególny - mówił Robert Bartkiewicz, rozpoczynając akademię. Dyrektor powitał też gości, w tym bp. Piotr Turzyńskiego, proboszcza ks. kan. Stanisława Kosowicza, przyjaciół ks. Jana Twardowskiego oraz szkoły PSP nr 21, braci Czesława i Tadeusza Olszewskich oraz prof. Krzysztofa Bieleckiego.

  - Zamierzeniem projektu w bieżącym roku szkolnym było przybliżenie uczniom wybitnego poety, prozaika i kapłana ks. Twardowskiego, który od 1 czerwca 2009 r. jest patronem naszej placówki - przypomniał dyrektor.

  Od kilku lat delegacja szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczy w ogólnopolskim zjeździe szkół im. ks. Twardowskiego, który odbywa się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Delegacja uczestniczyła również w uroczystości odsłonięcia ławeczki ks. Twardowskiego u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

  Zwracając się do obecnych, bp Turzyński powiedział: - Myśmy namiętnie czytali poezję ks. Jana. To był nasz ideał, ktoś, kto mówił nam o Panu Bogu, pozytywnie patrzył na świat. Bardzo się cieszę, że w Radomiu jest szkoła, która ma takiego wielkiego patrona. Życzę, żeby od tego patrona zaczerpnąć pogody ducha, wiary. Wiara daje pogodę ducha i pozwala pozytywnie patrzeć na świat.

  O ks. Janie opowiadali też jego przyjaciele. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali szczególnie opowieści Tadeusza Olszewskiego, który mieszkał naprzeciwko mieszkania księdza i jako organista wysłuchał niemal wszystkich jego kazań.

  To dzięki uprzejmości panów Olszewskich kilkakrotnie uczniowie zwiedzali mieszkanie ks. Jana, w którym znajdują się pamiątki po księdzu poecie.

  Z okazji Tygodnia Regionalizmu w szkole przeprowadzone zostały konkursy, oczywiście nawiązujące do postaci patrona placówki. Ich laureaci w czasie akademii otrzymali dyplomy i nagrody.

  Ostatnim akcentem tego wydarzenia była część artystyczna. Motywem przewodnim scenografii była ulubiona przez ks. Jana biedronka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół