• facebook
 • rss
 • Grekokatolicy w Emaus

  Krystyna Piotrowska

  dodane 07.06.2016 15:27

  Odbyły się rekolekcje duchowieństwa archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

  Duchowni obrządku greckokatolickiego w Polsce spotkali się w Ośrodku Charytatywno-Edukacyjnym Emaus w Turnie koło Białobrzegów. Tu rekolekcje dla nich prowadził bp Dionizjusz Lachowicz, apostolski wizytator dla grekokatolików Włoch i Hiszpanii. W rekolekcjach brali również udział: abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce, oraz bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej.

  Były to rekolekcje kapłańskie powiązane z formacją i przekazaniem informacji. - Księża przyjeżdżają z całej Polski. To jest jedyna okazja w roku, kiedy wszyscy spotykamy się na naszych rekolekcjach. To możliwość pobycia razem, czas na wymianę doświadczeń osobistych, na modlitwę, refleksję, spowiedź oraz przygotowanie materiałów duszpasterskich - powiedział abp Eugeniusz Popowicz.

  Metropolita mówił, że w najbliższych planach w Roku Miłosierdzia Kościół greckokatolicki przygotowuje się do lokalnego jubileuszu 20-lecia koronacji koronami papieskimi ikony Drzwi Miłosierdzia z Jarosławia. Ikona ta była obecna na otwarciu Roku Miłosierdzia na placu św. Piotra w Rzymie. Centralne uroczystości związane z jubileuszem odbędą się 19 sierpnia w Jarosławiu. W tym roku diecezja wrocławsko-gdańska również ma też swój jubileusz 20-lecia powstania.

  - Mówimy tu o naszej pracy duszpasterskiej, o pracy w parafiach, o tym wszystkim, czym żyje społeczeństwo lokalne. Zwracamy uwagę na przygotowanie naszej młodzieży na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Jeśli chodzi o nasz Kościół, mamy również kapłana, który jest w komitecie centralnym przygotowań do ŚDM. Wysyłamy do Krakowa naszą młodzież, wolontariuszy. Jedzie też kilkunastu kapłanów - dodaje metropolita.

    Ks. Krzysztof Błażejewski, proboszcz i kustosz sanktuarium maryjnego Bramy Miłosierdzia Kościoła greckokatolickiego w Jarosławiu, i łaskami słynąca ikona Matki Bożej
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość
    Abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół