• facebook
 • rss
 • Było folkolorowo

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 30.08.2016 14:35

  Zakończył się VI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Opoczno 2016". W czterodniowej imprezie, oprócz miejscowej Tramblanki, wzięły udział zespoły z Czech, Hiszpanii, Rumunii, Turcji i Ukrainy.

  Mieszkańcy nie kryli zadowolenia. - Folklor wyssałam z mlekiem matki. Uwielbiam imprezy promujące nasz region, ale gdy słyszę folk i folklor z innych regionów czy nawet krajów, to zawsze ładuje mnie to pozytywną energią - mówiła na antenie Radia Plus Radom mieszkanka Opoczna.

  - Muzyka, taniec i śpiew łączą narody. Z przyjemnością podziwia się żywiołowość i spontaniczność artystów. Widać, że wszystkich łączy muzyka - mówi Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna. - Festiwal to szczególne wydarzenie kulturalne. Jest to doskonała okazja do promocji Opoczna, województwa i kraju. To także możliwość przybliżenia kultury, tradycji i historii innych narodów. Cieszy mnie, że tegoroczny festiwal znów stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym - dodaje Zdzisław Miękus, dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

  Impreza rozpoczęła się koncertami ulicznymi w kilku miejscach miasta. A w kolejne dni festiwalu gospodarze i goście występowali w Miejskim Domu Kultury, jak i przed nim, w hotelu "Park", na orliku przy ul. Kopernika, w Galerii Inspiro oraz w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy. Był, oczywiście, przemarsz ulicami Opoczna.

  Organizatorami festiwalu byli gmina Opoczno i Miejski Dom Kultury w Opocznie, a partnerami festiwalu - Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy i Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach. Podobnie, jak w poprzednich latach, roli gospodarza imprezy podjął się Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka".

  Zespół działa przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Powstał w 1958 r. przy Zakładach Płytek Ceramicznych. W swoim repertuarze przybliża folklor muzyczny i taneczny przede wszystkim z regionu opoczyńskiego. Ale obok tego podczas występów prezentuje układy folklorystyczne z Sieradzkiego, Łowickiego, Rzeszowskiego, Krakowskiego, Lubelskiego i Górali Żywieckich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół