• facebook
 • rss
 • Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 05.11.2016 16:05

  Do końca kwietnia 2017 r. Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na nową wystawę przybliżającą obrzędowość i ceremoniał pogrzebowy wielu kultur świata na przestrzeni dziejów.

  Ekspozycja "Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane" jest dziełem dwóch pracownic placówki - Ilony Pulnar-Ferdjani, kierownik Działu Naukowo-Oświatowego, i Agnieszki Kozdęby, kierownik Działu Sztuki Nieprofesjonalnej - oraz współpracy wielu osób pracujących w muzeum. Trzeb tu dodać, że prezentowane eksponaty pochodzą z 14 muzeów z całej Polski.

  - Na wystawie prezentowane są eksponaty archeologiczne, etnograficzne oraz sztuka. Wystawa jest podzielona na kilka działów: starożytność, średniowiecze, barok, romantyzm, XIX i XX wiek, etnografia polska i europejska, przykłady sztuki europejskiej. Najstarsze zabytki pochodzą ze starożytnego Egiptu. Na uwagę zasługują elementy wyposażenia grobowego, w tym szczególnie naczynia i urny - mówi Agnieszka Kozdęba.

  - W dziale kultur pozaeuropejskich prezentowane są obrzędy z Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Oceanii. To wybrane elementy dotyczące kultury odchodzenia i przemijania. Zwiedzający będą mogli zobaczyć maski afrykańskie, figurki. Są koce pogrzebowe, w które zawija się zmarłych, wyposażenie grobów, stołki, w których, jak wierzono, przebywają dusze przodków. W części europejskiej zobaczymy także m.in. ruchome koło nawiązujące do średniowiecznego tańca śmierci, barokowy katafalk i portrety trumienne. Są też rzeźby oraz duża reprezentacja obrazów. Zaimprowizowana została wiejska izba, w której ludowa tradycja nakazywała czuwać przez całą noc przy zmarłym. Były to tzw. puste noce - mówi Ilona Pulnar- Ferdjani.

  Podczas wernisażu otwierającego wystawę wystąpili aktorzy teatru Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” z programem poetyckim przypominającym znane teksty o śmierci i umieraniu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół