• facebook
 • rss
 • Jubileusz diecezji i rocznica śmierci pasterza

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 20.03.2017 12:05

  W przededniu 20. rocznicy powstania diecezji radomskiej, 24 marca 2012 r., zmarł bp Edward Materski, jej organizator i pierwszy ordynariusz.

  Teraz, gdy rozpoczynamy obchody 25-lecia diecezji, obchodzimy również 5. rocznicę śmierci pasterza, który dał jej początek i stworzył struktury. Gdy jako ordynariusz sandomierski rozmawiał o diecezji z papieżem Janem Pawłem II, usłyszał od papieża ważne zapewnienie: "Radom jest konieczny".

  Zapraszamy do wspólnego stworzenia rocznicowej galerii wspomnień. Czekamy na Wasze zdjęcia i wspomnienia. Przysyłajcie je na naszą pocztę: radom@gosc.pl i na nasz profil: facebook.com/goscradomski.pl. Będziemy je publikować w specjalnej rocznicowej galerii. Wspomnienie rozpoczynamy od galerii zdjęć bp. Materskiego z naszego redakcyjnego archiwum i Archiwum Kurii Diecezji Radomskiej dołączonej do tego zaproszenia.

  Bp Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 r. 29 października 1968 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Aquasirena. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 r. Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim, a od 3 października 1981 r. - biskupem sandomiersko-radomskim. 25 marca 1992 r., po reorganizacji diecezji polskich, objął pieczę nad Kościołem radomskim jako pierwszy biskup diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 r. Jako ordynariusz erygował 109 nowych parafii na terenie obecnej diecezji radomskiej.

  W latach 1966-1988 był wykładowcą katechetyki formalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był także przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego. Biskupowi Materskiemu przyznano honorowe obywatelstwa miast: Radomia (1996 r.), Skarżyska-Kamiennej (1997 r.) i Chmielnika (2001 r.). Pośród wielu inicjatyw, których inspiratorem i patronem był bp Materski, należy wymienić budowę gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, powstanie Radia Ave (dziś: Radio Plus Radom), tygodnika diecezjalnego "Ave" (dziś "AVE Gość Radomski").

  Bp Edward, który 4 czerwca 1991 r. witał w Radomiu Jana Pawła II, uważał ten dzień za najważniejszy w historii miasta. Szczególne miejsce w sercu bp. Materskiego zajmowała troska o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży oraz przygotowanie katechetów do pracy w szkole (utworzenie Radomskiego Instytutu Teologicznego, który w pierwszych latach był afiliowany do KUL). Do śmierci bp Materski był opiekunem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.

  Bp Edward zmarł 24 marca 2012 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Zgodnie ze swoją wolą, został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

    Bp Edward Materski, zgodnie ze swoją wolą, został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół