• facebook
 • rss
 • Stary był już niebezpieczny

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 20.03.2017 14:09

  Na ten samochód codziennie czeka 30 osób. W pewnym sensie jest on ich przepustką do innego świata.

  Caritas Diecezji Radomskiej od grudnia 2008 r. prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej jako jedyną tego typu placówkę działającą na terenie gminy Iłża w powiecie radomskim. Placówka służy pomocą i wsparciem 30 osobom z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Zdobywają tu odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, potrzebne w przyszłości do podjęcia pracy i usamodzielnienia się. Uczestnicy na zajęcia dowożeni są busami, które zapewnia WTZ w Jedlance Starej. Auto, dowożąc uczestników z gmin Skaryszew, Kowala, Wierzbica i częściowo z gminy Iłża, codziennie pokonuje około 180 km. Samochód, który do tej pory służył placówce, trzeba było wymienić ze względu na jego znaczne zużycie.

  Caritas Diecezji Radomskiej złożyła wniosek o dofinansowanie do zakupu nowego samochodu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starostwie Powiatowym w Radomiu. Wniosek ze strony PFRON został rozpatrzony pozytywnie i przysłane dofinansowanie wynosi około 60 proc. wartości zakupu. Znaczą część pozostałych pieniędzy - około 30 proc. - Caritas otrzymała z Fundacji PZU. Koszty własne Caritas to 10 proc. zakupu. Samochód - 9-osobowe renault - kosztował 126 tys. zł.

  - Ten samochód jest nam niezwykle potrzebny, bo nasi uczestnicy dojeżdżają z okolic pomiędzy Iłżą a Skaryszewem. Codziennie to auto pokonuje wiele kilometrów po to, żeby przywieźć i później rozwieźć uczestników - wyjaśniał podczas konferencji prasowej ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

  Również obecny na konferencji Mirosław Ślifirczyk, starosta powiatu radomskiego, dodał: - Mamy m.in., oprócz Warsztatów Terapii Zajęciowej, także Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedlance. I w roku 2016 również zdobyliśmy 130 tys. zł na zakup samochodu. Planujemy, że będzie on 17-osobowy. Nie jest wykluczone, że ten samochód będzie miał więcej miejsc, dlatego że trwa w dalszym ciągu procedura przetargowa.

  W konferencji prasowej, która odbyła się w budynku Caritas Diecezji Radomskiej, uczestniczyła delegacja uczestników WTZ z Jedlanki Starej wraz z opiekunami. Podopieczni placówki podziękowali osobom, które przyczyniły się do zakupu busa. Po konferencji można było obejrzeć kupiony samochód.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół