• facebook
 • rss
 • Parafia Zakrzew świętuje jubileusz

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 06.08.2017 22:00

  W tej podradomskiej miejscowości 600 lat temu powstała parafia.

  Do jubileuszu parafia przygotowywała się przez ostatnie 10 lat. Na rozpoczęcie, w 2007 r., bp Stefan Siczek poświęcił pierwszy z kamieni, które ustawiono w alei 600-lecia. Teraz 8. z nich poświęcił bp Henryk Tomasik. 15-tonowy głaz ufundował Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew. W latach przygotowania do jubileuszu w kościele i jego otoczeniu wykonano szereg prac remontowych i renowacyjnych. Przygotowanie na polu materialnym i duszpasterskim zapoczątkował proboszcz ks. Roman Adamczyk, a w ostatnie lata kontynuował jego następca ks. Ireneusz Kosecki.

  - To dla mnie wielki przywilej być proboszczem w Zakrzewie. Ten jubileusz to jest fenomen współpracy parafii, gminy, starostwa, szkół, przedszkola, biblioteki. Są owoce, bo to są nasze wspólne sprawy, wspólne dzieła i wspólna radość - mówi ks. Kosecki.

  O przewodniczenie jubileuszowym uroczystościom został poproszony bp Tomasik. Podczas rocznicowej Mszy św. zostały poświęcone tablica umieszczona na frontonie świątyni i wspomniany kamień, a obok kościoła posadzono rocznicowy dąb.

  - Panu Bogu dziękujemy za przodków, którzy tu utworzyli parafię. Zbudowali dwie drewniane i obecną murowaną świątynię. Ale Kościół to przede wszystkim ludzie, w myśl etymologii tego słowa - święte zwołanie. Kościół tworzą ludzie, którzy odpowiedzieli na wezwanie Pana Jezusa. On jest światłością świata. Chcemy trwać przy Nim, niczym przy lampie. Świętując jubileusz, patrzymy w przyszłość, by budować wspólnotę serc - mówił w homilii bp Tomasik.

  Zakrzewska parafia dzieliła losy Polski od okresu Jagiellonów, przez resztę okresu I Rzeczypospolitej, a potem zabory, międzywojnie, czasy PRL, po chwilę obecną. W tym czasie zmieniały się także kościelne struktury. Powstawały diecezje, dzielono obszary duszpasterskie na coraz to nowe parafie. A Zakrzew przez te wieki trwa praktycznie w terytorialnie niezmienionym kształcie. - Dziś można śmiało powiedzieć, że nie jest to już parafia wiejska. To parafia podmiejska koło Radomia, choć z wielkimi tradycjami - mówi proboszcz ks. Kosecki.

  Rocznicowe obchody trwały dwa dni. W programie znalazły się koncerty i pokazy. Parafialnej wspólnocie zaprezentowały się miejscowe zespoły oraz artyści z całej Polski. Ostatnim akcentem obchodów będzie parafialna pielgrzyma na Jasną Górę, zaplanowana na 30 września br.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół