• facebook
 • rss
 • Dożynki i rocznica koronacji

  Marta Deka Marta Deka

  dodane 13.09.2017 23:25

  Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie obchodzi 10. rocznicę koronacji.

  Dekadę temu kard. Józef Glemp ukoronował w sanktuarium obraz Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej. - 16 września, w sobotę, w naszym sanktuarium przeżywać będziemy 10. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Serdecznie zapraszam wszystkich kapłanów, siostry zakonne, ministrantów i schole, przyjaciół i dobrodziejów do udziału w naszym wspólnym dziękczynieniu. Naszej modlitwie będzie przewodniczyć abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który o godz. 12 będzie przewodniczył Mszy św. - zaprasza ks. kan. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium.

  Program

  9.00 - "A pod krzyżem Matka Bolesna stała" - prezentacja zespołów parafialnych, kapel oraz recytatorów,
  10.00 - spotkanie nauczycieli z bp. Piotrem Turzyńskim,
  10.30 - wręczenie nagród,
  11.30 - odsłonięcie obrazu Matki Bożej w kościele,
  12.00 - rocznicowa Msza św.,
  13.15 - hołd Matce Bożej Królowej Polski,
  19.00 - oratorium - spektakl teatralno-muzyczny oparty na tekstach biblijnych oraz na wierszach wybitnych polskich poetów.

  Jednocześnie w ramach obchodów w sanktuarium odbyły się diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki. Ich starostami byli Danuta Sławek, sołtys Kałkowa, i Edward Sławek, prezes OSP Kałków. Uroczystości, w których uczestniczyło ok. 2 tys. osób, przede wszystkim z gminy Pawłów i powiatu Starachowice, ale też i innych miejsc diecezji radomskiej, rozpoczął wielobarwny korowód dożynkowy drogami Kałkowa i Godowa.

  Centralnym punktem dożynkowych uroczystości była Mszy św., której przewodniczył ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. W homilii rektor nawiązał do objawień Maryi w Gietrzwałdzie i w Fatimie. Powiedział, że są one "zatroskanym upomnieniem Matki Kościoła dla świata". - Bóg zawierzył nam wszystkim troskę o chleb, ale nie może przysłonić to głodu Boga - mówił.

  - Oprócz części liturgicznej dla uczestników dożynek przygotowano wiele atrakcji. Dzieci, młodzież oraz dorośli wzięli udział w I Biegu po Ziemi Pawłowskiej "Biegaj z Plusem". Najmłodszy uczestnik miał 4 latka, a najstarszy - 62. Bieg podzielono na 12 kategorii wiekowych. Najkrótszy dystans wynosił 300 m, najdłuższy - 5 km. Wszyscy dostali medale, a zwycięzcy - puchary i nagrody rzeczowe. Uczestnicy dożynek mogli integrować się na boisku sportowym w Kałkowie, gdzie odbył się piknik - opowiada br. Łukasz SFCHP.

  Organizatorami uroczystości byli: ks. kan. Stanios, proboszcz parafii pw. św. M.M. Kolbego w Kałkowie-Godowie, Danuta Krępa, starosta starachowicki, Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów, i Stowarzyszenie "Gmina Pawłów Plus".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół