• facebook
 • rss
 • Pierwsze diecezjalne Forum Młodych

  Marta Deka Marta Deka

  dodane 16.09.2017 20:10

  - Każdy z was może być takim uczniem Chrystusa, który jest misjonarzem i, troszcząc się o własną wiarę, zatroszczy się o wiarę drugiego człowieka - mówił młodzieży bp Henryk Tomasik.

  W diecezji radomskiej Forum Młodych odbyło się po raz pierwszy. Jego zadaniem było zintegrowanie młodych i obudzenie w nich zapału do działania we wspólnotach lokalnych. Zostało zorganizowane z inicjatywy Fundacji Młodzi Radom. W Forum uczestniczyło 240 osób z całej diecezji. Najliczniej reprezentowane były dekanaty radomskie. Ich przedstawiciele stanowili 31,7 proc. wszystkich uczestników. Drugi pod względem wielkości reprezentowany był dekanat opoczyński (7,3 proc.), a trzecie były dekanaty: tomaszowski, skarżyski i starachowickie (po 5,4 proc.). Największe zaangażowanie w przygotowanie Forum wykazał rejon opoczyński. Wśród uczestników najwięcej było ministrantów. Część osób nie należała do żadnej wspólnoty.

  Forum rozpoczęło się spotkaniem modlitewnym 15 września w kościele św. Stefana w Radomiu. Wspólnoty charyzmatyczne poprowadziły tam Wieczór Uwielbienia. Na rozpoczęcie drugiego dnia w kościele MB Królowej Świata Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik. W homilii ordynariusz przywołał słowa św. Jan Paweł II „Tylko Chrystus poznany, pokochany, kontemplowany i wyznany będzie waszym przyjacielem”. - To jest drogowskaz dla każdego z nas. Dzisiaj prosimy Chrystusa, aby pomógł nam być ludźmi dobrego serca, budowniczymi pięknego domu na skale, ale także ludźmi zatroskanymi o wiarę kolegi, koleżanki - mówił.

  Bp Tomasik mówił młodym, że gdy zatroszczą się o wiarę drugiego człowieka, wtedy sami będą wzrastać w wierze: - Najpiękniejszym misjonarzem młodzieży jest wierzący młody człowiek, który koledze, koleżance powie o Chrystusie, powie o drodze dobra. Każdy z was może być człowiekiem, który wprowadzi kogoś do Kościoła, albo przybliży do Chrystusa jeszcze bardziej. Nie tylko księża, siostry zakonne, katecheci, ale też każdy z was może być takim uczniem Chrystusa, który jest misjonarzem i troszcząc się o własną wiarę, zatroszczy się o wiarę drugiego człowieka.

  Spotkania, prezentacje i warsztaty odbyły się w Oratorium i Liceum Katolickim księży filipinów. Tam zaprezentowały się wspólnoty działające w naszej diecezji. O swojej działalności opowiadali przedstawiciele 3 parafii: w Wierzbicy, MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach i MB Królowej Świata w Radomiu. - Celem tego spotkania była wymiana doświadczeń między ludźmi młodymi oraz przekazanie im narzędzi do wykorzystania w działaniach na parafii. Naprawdę widać bogactwo wspólnot w naszej diecezji, nawet nie chodzi o ilość, ale o to, jakie one niosą ze sobą wartości. Po prezentacji tych wspólnot mam przekonanie, że te 4-minutowe wystąpienia to za mało. Bardzo się cieszę, że uzupełnieniem są Targi Wspólnot na ul. Żeromskiego, na których uczestnicy mogli zdobyć informacje, kontakty i materiały od wszystkich wspólnot w diecezji. Z okazji Forum uruchomiliśmy też stronę: www.mlodziradom.pl. Tam też można znaleźć kontakty do wszystkich wspólnot, w których młodzież może się odnaleźć. Zamieścimy tam też wszystkie dzisiejsze prezentacje - mówi Otylia Brendel, rzecznik Forum.

  Jako że przygotowania do ŚDM Panama 2019 znajdują się na półmetku, gościem Forum był ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, który zachęcał młodych do udziału w ŚDM i przedstawił najnowsze informacje dotyczące wyjazdu do Panamy. - Każde ŚDM są wielkim świętem młodych. Możemy tam doświadczyć Kościoła powszechnego. Wspólnie z papieżem przeżywamy naszą wiarę, dzielimy się naszą wiarą - mówił. Poinformował, że Polska ma zarezerwowanych 2200 miejsc na Dni w Diecezjach, ale ta liczb cały czas może być weryfikowana. Szacunkowy koszt wyjazdu to 7 tys. zł, dlatego zachęcał do wspierania młodych, by mogli uczestniczyć w ŚDM: - Każdy młody do Panamy pojedzie jako przedstawiciel wspólnoty, on nie jedzie w swoim imieniu - na wycieczkę, to jest pielgrzymka. Po powrocie ci młodzi będą ewangelizować - mówi.

  Anna Skurzyńska z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu należy do Skautów Europy. -Bardzo się cieszę, że takie Forum się odbyło. Zauważyłam, że często przy parafii jest wiele wspólnot, które niekoniecznie ze sobą współpracują. A dzisiaj możemy wymienić się doświadczeniami i w ten sposób lepiej służyć parafii i ludziom. Poza tym mam świadomość, że nie w każdej parafii jest jakaś wspólnota, po to też jesteśmy dzisiaj tutaj, żeby się nawzajem lepiej poznać i może komuś wpadnie do głowy, że chce u siebie założyć oazę, czy KSM - mówi.

  Przemysław Duda z Fundacji Strefa JP 2 przyjechał do Radomia z Szydłowca. - To spotkanie młodzieży z całej diecezji jest takim miejscem, gdzie możemy wymienić swoje doświadczenia. Każda wspólnota ma inne doświadczenia w pracy z młodzieżą. Każda zakłada sobie inne cele. Tu jest też czas na rozmowę o tym, jakie działania podjąć, by pracować z młodymi. Powinno być więcej integracji, trzeba oddać głos młodym - przyznaje.

  Janek Klimek z Drzewicy jest ministrantem i animatorem Ruchu Światło-Życie. - Forum jest organizowane po raz pierwszy w diecezji, a ja lubię uczestniczyć w rzeczach, które są nowe, które coś wniosą do mojego rozwoju i wzrostu duchowego. Zawsze jest super poznać ludzi młodych, moich rówieśników, z którymi mogę się podzielić moimi doświadczeniami - powiedział.

  Ola Stołowska z Solca nad Wisłą od roku jest w wolontariacie, który działa przy Arce. - Forum to pierwsze takie wydarzenie religijne w moim życiu. Bardzo mi się podoba i liczę, że dużo zmieni w moim życiu i bardziej się zintegruję z rówieśnikami - przyznaje.

  Dawid Świstak z Solca nad Wisłą jest ministrantem, działa w wolontariacie i Odnowie w Duchu Świętym. - To ogromna szansa dla nas, ponieważ możemy poznać, jakie jest życie w innych parafiach, jak działają wspólnoty, na jakich zasadach, jak się rozwijają - mówi.

  Natalia Marszałek i Monika Wodzianowska z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu należą do oazy i scholi. Uczestniczyły w Forum, by się zapoznać z działalnością innych wspólnot i nauczyć się czegoś od młodych działających w innych parafiach.

  Na zakończenie uczestnicy w pochodzie przeszli na plac Corazziego, by wspólnie z rówieśnikami uczestniczyć w Apelu Młodych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół