• facebook
 • rss
 • Marsz w rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 18.10.2017 16:32

  Uczniowie szkoły specjalnej pamiętają o swoim patronie, który pochylał się nad każdym człowiekiem, szczególnie chorym i potrzebującym wsparcia.

  Ulicami Radomia przeszedł VIII Integracyjny Marsz im. bp. Jana Chrapka. Uczestnicy marszu spotkali się przed budynkiem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej im. bp Jana Chrapka przy ulicy Św. Brata Alberta 1A, by przejść do radomskiej katedry, gdzie znajduje się sarkofag patrona PSP nr 12. Przybyłych przed świątynią powitał m.in. Karol Semik, wiceprezydent Radomia, który podziękował uczestnikom marszu za trud, jaki włożyli, aby przejść ulicami miasta i za pamięć o bp. Janie Chrapku. Po krótkiej modlitwie, która poprowadził ks. Dariusz Szlachcic, uczestnicy marszu weszli do kościoła, by na chwilę zatrzymać się i pomodlić przy miejscu wiecznego spoczynku bp. Jana. Delegacje złożyły wieńce na sarkofagu.

  - Każdy uczestnik marszu jest mile widziany. To jest integracja naszej społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym. Jako dyrektor tej placówki nie wyobrażam sobie, żeby ktoś inny był patronem naszej szkoły niż bp Jan Chrapek. To jest szkoła specjalna, a bp Jan zawsze kierował swoje spojrzenie na osoby chore i najbardziej potrzebujące. Ten marsz to nietuzinkowa inicjatywa, jesteśmy jedyną placówką, która na terenie Radomia organizuje takie wydarzenie - powiedziała Dorota Jastrzębska-Witkowska, dyrektor szkoły. Pani dyrektor już zaprasza na kolejny marsz za rok, również 18 października. Jak mówi, to wydarzenie jest na stałe wpisane w harmonogram jej szkoły.

  - Mamy bardzo wiele pamiątek po bp. Janie i na katechezach przypominamy jego słowa, oglądamy filmy, na których on jest. Jest też książka, która wydał. Ta pamięć o nim żyje, przybywa też szkół, które jako patrona obierają sobie bp. J. Chrapka. Jesteśmy w tym roku bardzo zaskoczeni, bo ilość uczestników przerosła nasze oczekiwania. Było nas około 400 osób. Tę piękną pogodę wymodliliśmy. Szło nam się bardzo fajnie, ze śpiewem na ustach, a przyświecały nam słowa biskupa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię” - powiedział Ks. Grzegorz Opiela, nauczyciel religii w PSP nr 12 Specjalnej w Radomiu.

  Bp Jan Chrapek zginął w wypadku samochodowym 18 października 2001 r. Pogrzeb odbył się 22 października. Ciało zmarłego biskupa zostało złożone w sarkofagu umieszczonym w lewej bocznej kruchcie radomskiej katedry.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół