• facebook
 • rss
 • Lekcja historii w Grabowcu

  kszw

  dodane 11.11.2017 22:34

  To ważna data w historii naszej Ojczyzny.

  W kościele pw. św Mikołaja w Grabowcu sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny, celebrowana przez proboszcza ks. Zbigniewa Wypchłę oraz kanonika ks. Wiesława Murzyna. W Eucharystii, obok parafian i uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowcu, uczestniczyli goście, m.in. wójt gminy Rzeczniów Karol Burek i przewodnicząca Rady Gminy Rzeczniów. Obecne były również poczty sztandarowe gminy Rzeczniów, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grabowcu.

  Homilię wygłosił ks. Wypchło. Nawiązał do wydarzeń sprzed 99 lat, kiedy po 123 latach zaborów Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili jarzma rosyjskie, niemieckie i austro-węgierskie. Po Mszy św. uczniowie z PSP im. Jana Pawła II w Grabowcu przedstawili program artystyczny. Akademia miała przede wszystkim przypomnieć ciężkie czasy, ale także wzbudzić refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Przedstawiono losy naszej ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Młodzi artyści recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Zebrani w świątyni z zainteresowaniem i w skupieniu oglądali tę szczególną lekcję historii.

  Po zakończeniu części artystycznej proboszcz podziękował aktorom za występ i wspólnie z wiernymi odmówił modlitwę w intencji Ojczyzny. Głos zabrał także wójt Burek. Podziękował również młodym artystom, a także wszystkim zebranym za wspólną modlitwę. Kapłanom - za sprawowaną Eucharystię.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół