• facebook
 • rss
 • Jak się zostaje ministrantem?

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 21.11.2017 19:30

  Grono liturgicznej służby ołtarza powiększyło się o 18 chłopców w komżach.

  - Patrzyliśmy z kościoła na służących do Mszy św., bardzo im zazdrościliśmy i poczuliśmy, że woła nas Pan Bóg. To chyba jest powołanie - mówią rezolutnie bracia Mikołaj i Mateusz Piekarscy oraz ich kolega Mateusz Pabijanek.

  Chłopcy uczą się w IV klasie w Szkole Podstawowej nr 2 w Opocznie, a służą do Mszy św. w kolegiacie pw. św. Bartłomieja.

  Do grona ministrantów włączyli się w maju ubiegłego roku, po I Komunii św., i od tamtej pory służyli jako kandydaci, a co sobota na zbiórkach uczyli się ministrantury.

  - Najtrudniejsze jest chyba poprawne dzwonienie dzwonkami - mówi Mikołaj.

  - Chyba nie! Trudniej jest rozkładać korporał i kielich na ołtarzu - wtrąca brat, a popiera go kolega Mateusz.

  - A ja powiem jeszcze, że trudne jest czytanie z lekcjonarza, bo łatwo się pomylić - dodaje Mikołaj.

  Chłopcy zapewniają przy tym, że wcale nie jest trudna dyscyplina i sumienne przychodzenie na dyżury.

  - Przecież to nasze powołanie! My chcemy, a nie musimy służyć do Mszy św. - zapewniają ministranci.

  Opiekunem ministrantów w parafii kolegiackiej jest wikariusz ks. Ireneusz Szustak.

  - Niedziela Chrystusa Króla to patronalne święto ministrantów. I właśnie w okolicy tego święta organizujemy obrzęd uroczystego przyjęcia kandydatów do grona ministrantów. Ten obrzęd składa się z kilku punktów. Po rozpoczęciu Mszy św., jest publiczne przedstawienie kandydatów z imienia i nazwiska, z wymienieniem klasy i szkoły, do której uczęszczają. Jest dialog opiekuna z proboszczem, gdzie opiekun zapewnia, że kandydaci zostali dobrze przygotowani do służby ministranckiej. Potem jest modlitwa poświęcenia strojów liturgicznych i wreszcie nałożenie komży - wyjaśnia ks. Szustak.

  Kilkanaście miesięcy sobotnich zbiórek nie kończy spotkań ministranckich. - Do tej pory dla kandydatów prowadziliśmy zbiórki pod kątem przygotowania technicznego. Uczyli się, co i jak robić w konkretnym momencie liturgii. Teraz będziemy pogłębiać formację, by ministranci coraz lepiej rozumieli duchowy sens czynności liturgicznych i przeżywali swą ministranturę jako modlitwę - mówi Kacper Konecki, który pomagał ks. Szustakowi w przygotowaniu kandydatów.

  Kacper należy do Ruchu Światło-Życie, a w ośrodku rekolekcyjnym Betania w Pionkach brał udział w diecezjalnym kursie liturgicznym dla ministrantów. Tam na zakończenie otrzymał od bp. Henryka Tomasika krzyż ministranta.

  - Bardzo cieszymy się, że powiększyło się grono służących Panu w liturgii Kościoła. Dziękujemy rodzicom, bo to oni pozwolili, by ich synowie włączyli się do grona ministrantów. Modlimy się za nowych ministrantów i za wszystkich stających przy ołtarzu, by stale towarzyszyła im łaska i pomoc naszego Pana Jezusa Chrystusa - mówił ks. kan. Jan Serszyński, proboszcz opoczyńskiej parafii kolegiackiej.

    Nowi ministranci, ich starsi koledzy i duszpasterze
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół