• facebook
 • rss
 • Posłuchać mądrości przyrody

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 02.12.2017 02:17

  Prelegenci mówili o pszczołach, ziołach i "drucianej" pasji.

  Konferencję pod hasłem „Uczmy się od przyrody” zorganizowali Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody. Jej uczestnicy spotkali się w siedzibie RDLP. W konferencji wzięli udział nauczyciele ze szkół, które włączyły się w konkurs „Najlepiej pracujące szkolne koło LOP”, oraz przedstawiciele organizacji i instytucji zajmujących się ochroną przyrody, edukacją i leśnictwem. Jak podkreślił Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP, LOP to najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce. „Bartnictwo i pszczelarstwo w Puszczy Kozienickiej” to temat, który rozwinął Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice. Było też o ziołach i historii ziołolecznictwa, a mówiła o tym Dorota Maciąg, ogrodnik z Muzeum Wsi Radomskiej.

  - Uczymy się od przyrody, bo poza konferencją jest wręczenie nagród dla najlepiej pracujących szkolnych kół LOP, a więc dla nauczycieli, którzy uczą o przyrodzie i zachęcają, żeby od tej przyrody też wiedzę czerpać - powiedziała Elżbieta Molenda, prezes Zarządu Okręgu LOP w Radomiu.

  Jak dodała pani prezes, Zarząd obejmuje terytorialnie dawne województwo radomskie. Do LOP należy ponad 2000 młodych ludzi i około 100 osób dorosłych - to głównie opiekunowie szkolnych kół LOP i leśnicy. Motto spotkania wybrane przez E. Molendę brzmiało: „Trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie tylko z książek czerpać mądrość, ale z nieba, ziemi, z dębów i buków” (J.A. Komeński).

  Najlepiej pracujące Szkolne Koła LOP otrzymały nagrody. Tytuł „Super Mistrza LOP” odebrały opiekunki koła z Przedszkole nr 2 w Radomiu - Dorota Wólczyńska i Beata Łukomska. Nagrody i dyplomy wręczali Katarzyna Mierzejewska z Departamentu Funduszy Ekologicznych Ministerstwa Środowiska, Sylwester Chołast, dyrektor Zespołu Mazowieckich Parków Krajobrazowych, i Andrzej Matysiak.

  Konferencji towarzyszyła wystawa prac, wykonanych metodą drutoplastyki, Huberta Ogara z Nadleśnictwa Marcule. Leśnik opowiedział również o swojej plastycznej pasji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół