• facebook
 • rss
 • Mamy głosić Dobrą Nowinę

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 18.12.2017 14:17

  - Jak by to było pięknie, gdyby usłyszeć o sobie, że jest się człowiekiem posłanym od Boga... - mówił bp Piotr Turzyński.

  Spotkanie nauczycieli i wychowawców podczas Adwentowego Dnia Skupienia w WSD rozpoczęło się nabożeństwem pokutnym i adoracją Najświętszego Sakramentu. Później Natalia Tułasiewicz, kuzynka bł. Natalii Tułasiewicz, przybliżyła postać błogosławionej. N. Tułasiewicz była absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Poznańskim i pracowała jako nauczycielka szkół poznańskich. W czasie II wojny światowej, jako wolontariuszka Wydziału Duszpasterskiego organizacji Zachód (tj. PZZ w konspiracji), wyjechała na roboty przymusowe w roli pełnomocnika Rządu Londyńskiego na Kraj z misją łączącą zadania polityczno-patriotyczne z wychowawczo-apostolskimi. 8 miesięcy działała efektywnie w Hanowerze, mimo trzyzmianowej pracy i ciągłych nalotów bombowych. Po niefortunnej wpadce kuriera z Polski aresztowana, 5 miesięcy spędziła w więzieniach w Hanowerze i w Kolonii, torturowana podczas śledztwa. Przewieziona w 1944 roku z wyrokiem śmierci do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, jeszcze przez następnych 5 miesięcy w tych strasznych warunkach, gnana wpierw do pracy, potem już krańcowo wycieńczona głodem i chorobami, usiłowała wciąż podejmować, na dostępną sobie skalę, działania nauczycielskie i duszpasterskie. Tuż przed wyzwoleniem obozu, w wyniku ostatniej selekcji, została odesłana do gazu w Wielki Piątek 31 marca 1945 roku. Nie skończyła jeszcze 40 lat i miała bogate plany życiowe, ale była też gotowa duchowo do złożenia ofiary z życia, jak świadczy zachowany jej notatnik okupacyjny. Kościół potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

  Centralnym punktem dnia skupienia była Eucharystia w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem bp. Turzyńskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli w Polsce. W homilii biskup przypomniał, że jesteśmy posłani wszyscy, aby głosić Dobrą Nowinę, choć może to czasem przerasta nasze siły. Ale jak by to było pięknie, gdyby usłyszeć o sobie, że pojawił się człowiek posłany przez Boga... - Może po latach nasi uczniowie, myśląc o swoim życiu, w trudnych momentach będą mogli powiedzieć, że w ich życiu pojawił się człowiek, nauczyciel, który powiedział, że jest Światło, że życie ma sens, ja jestem kochany, mam talenty. Takim człowiekiem, który zaświadczył o Światłości, była bł. Natalia - powiedział.

  Podczas Eucharystii śpiewała schola z parafii pw. św. Stefana w Radomiu. W szatni i przy podawaniu posiłku pomagały uczennice z PG nr 10 im. Polskich Lotników (obecnie PSP nr 10). Ostatnim punktem tego świątecznego spotkania było spotkanie przy gorącym posiłku.

  - Urzekła mnie postawa i mocny kręgosłup wiary bł. Natalii. Dla mnie jest ona promykiem i światłem, który wskazuje drogę - powiedziała Urszula Wolszczak-Paluch, nauczyciel plastyki w Podstawowej Szkole Katolickiej im. św. Filipa Neri w Radomiu.

  - Ta błogosławiona jest niesamowitym wzorem dla nas, dla współczesnych nauczycieli w czasach trudnych. Bo nasza praca jest wyzwaniem i jednocześnie powołaniem. Mamy być światłem dla młodzieży. Ona pokazuje, jak współcześnie nie rezygnować z tych wartości, które są ciągle aktualne. Dlatego uważam, że nie możemy się załamywać trudnościami, które niesie codzienność, a młodzież na pewno doceni to, że wśród nas są ci powołani na wzór bł. Natalii - dodaje Agata Leśniewska, polonistka z PSP w Jastrzębiu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół