Tablica ku czci sługi Bożej Wandy Malczewskiej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

|

GOSC.PL

publikacja 16.08.2020 21:40

Została odsłonięta i poświęcona w radomskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela (farze).

Tablicę po Mszy św. poświęcili bp Piotr Turzyński (z lewej) i bp Henryk Tomasik. Tablicę po Mszy św. poświęcili bp Piotr Turzyński (z lewej) i bp Henryk Tomasik.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W tej świątyni Wanda Malczewska, radomianka, mistyczka i wizjonerka, a dziś sługa Boża, 22 maja 1822 roku została ochrzczona, a 22 maja 1830 roku przyjęła I Komunię św.

- Trwamy w dziękczynieniu za Cud nad Wisłą. Dziękujemy za wielkie wzory wiary, a wśród nich sługę Bożą Wandę Malczewską. Są dla nas znakiem nadziei i uczą nas trwania przy Chrystusie - powiedział bp Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy św.

Homilię wygłosił bp Piotr Turzyński, jeden z pomysłodawców i organizatorów Stowarzyszenia "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum (Prawda, Dobro, Piękno), które było głównym organizatorem uroczystości. Przypominając osobę Wandy Malczewskiej bp Turzyński powiedział, że drogę jej życia wyznaczały wiara i determinacja. - Wiara i determinacja w pokazaniu, że zależy mi na czymś. Zależy mi na dobru, na kolejnym pokoleniu, a przede wszystkim zależy mi na więzi z Panem Jezusem - mówił bp Turzyński.

Homilia bp. Piotra Turzyńskiego:

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum pt.: "Kobiety na drodze do Niepodległości". - Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach zadania mającego na celu upamiętnienie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Projekt "Kobiety na drodze do Niepodległości" ma na celu pokazanie, na przykładzie działalności kobiet związanych z Radomiem, wydarzeń roku 1920 w ciągu historycznym: powstanie styczniowe, pozytywizm, odzyskanie niepodległości, obrona niepodległości. Bohaterkami projektu są: Wanda Malczewska, Teresa Grodzińska, Zofia Majewska oraz Matka Boska. Wszak jak pisze w książce o Wandzie Malczewskiej bp Piotr Turzyński: "Doświadczenie mistyczki z Radomia przynosi nam bardzo ważne, pełne nadziei przesłanie. Historia nie leży tylko i wyłącznie w rękach ludzi. Znajduje się ona przede wszystkim w rękach Boga, który przenika i zna wszystko" - wyjaśnia Zbigniew Skuza, prezes stowarzyszenia.

Wanda Malczewska, herbu Tarnawa, urodziła się 15 maja 1822 w Radomiu. Zmarła 25 września 1896 w Parznie. Była córką Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z Żurawskich. Pochodziła z rodu, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek malarz Jacek Malczewski. Zaangażowana w działalność patriotyczną (między innymi w czasie powstania styczniowego), społeczną i wychowawczą weszła do grona wybitnych radomian i Polaków. Posiadała nadzwyczajne dary przeżyć mistycznych, wśród których historyczny wymiar mają objawienia z Wielkiego Piątku 1872 roku i 15 sierpnia 1873 roku, w których mistyczka usłyszała zapowiedź wielkiego zwycięstwa, które dokonało się w 1920 roku.

O tych proroczych zapowiedziach pisaliśmy tutaj.

Sługa Boża Wanda Malczewska (1822-1896).   Sługa Boża Wanda Malczewska (1822-1896).