Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pragnął Polski biało-czerwonej

Inicjatorami uroczystości byli mieszkańcy Sienna, którzy pamiętają swojego wikariusza, jego patriotyzm i zaangażowanie w życie parafii.

Na ścianie Golgoty przy Sanktuarium MB Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie wmurowano kamienną tablicę upamiętniającą postać ks. mjr. Stanisława Domańskiego. Zaprojektował ją artysta plastyk Andrzej Brener, odlew wykonał Tadeusz Kubik. Tablicę poświęcił ks. inf. Czesław Wala, a odsłoniło ją rodzeństwo kapłana: siostra, Teresa Szemraj i brat, Tadeusz Domański.

Ks. Stanisław Domański urodził się 10 maja 1914 r. we wsi Strzyżowice. Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1926 r. i gimnazjum w Opatowie został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. 11 czerwca 1939 r. przyjął sakrament kapłaństwa z rąk bp. Jana Lorka. Mszę prymicyjną odprawił w Sulisławicach. – Nazajutrz ordynariusz mianował neoprezbitera wikariuszem parafii św. Zygmunta w Siennie. Ksiądz Domański był całkowicie oddany posłudze kapłańskiej. Aktywnie uczestniczył także w życiu społecznym i kulturalnym miejscowości. Od pierwszych dni wojny nie wątpił w to, że Polska będzie wolna i niepodległa, angażował się w konspirację. Został kapelanem ZWZ placówki Sienno, później  AK. W lasach starachowickich odprawiał Msze św. dla oddziałów „Szarego” i „Ponurego” – opowiada Bogusława Mosiołek, polonistka z ZSP w Siennie.

Przez cały okres okupacji niemieckiej ks. Stanisław podtrzymywał w kościele siennieńskim tradycję świąt 3 maja i 11 listopada. Gdy w styczniu 1945 r. wkroczyła Armia Czerwona, rozpoczęła się nowa, komunistyczna okupacja.  Władze zaczęły planowo i skutecznie zwalczać wszelkie odruchy patriotyczne. Rozpracowały podległą księdzu organizację, więc szanse na prowadzenie działalności niepodległościowej były minimalne. – 31 grudnia 1945 r. podczas Mszy św. noworocznej ks. Domański  powiedział: „Daj nam, Boże, Polskę nie białą i nie czerwoną, tylko biało-czerwoną, a nad nią orzeł w koronie i święty krzyż”.  Te słowa zadecydowały o dalszych losach kapłana. 10 marca 1946 r., w wyniku bestialskiego pobicia przez funkcjonariuszy UB i MO  zmarł w święto Czterdziestu Męczenników. 13 marca 1946 r. został pochowany na cmentarzu w Strzyżowicach. Pogrzeb przerodził się w manifestację patriotyczną. Ksiądz został nazwany 41 męczennikiem – mówi pani Bogusława.

  Wśród wielu pocztów sztandarowych obecny był też Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, który nosi imię ks. mjr. Stanisława Domańskiego
Archiwum SZP

W każdą rocznicę śmierci kapłana w Siennie były sprawowane Msze św. w jego intencji. – W 1967 r. proboszczem w Siennie  został jego kolega kursowy ks. Władysław Rączkiewicz.  Mimo ciągłej inwigilacji i represji ze strony SB uroczystości rocznicowe były wtedy coraz większe – dodaje polonistka.

Pamięć o ks. Stanisławie Domańskim w Siennie pozostała. Od 17 września 2010 r.  placówki wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych noszą jego imię. Dwa lata później w budynku dydaktycznym przy ul. Szkolnej 41 została otwarta Izba Pamięci tego kapłana i żołnierza.

Uroczystości w Kałkowie-Godowie rozpoczęła Msza św. Przewodniczył jej ks. inf. Czesław Wala, współkoncelebrowali: ks. kan. Stanisław Traczyński, ks. prof. Wiesław Przygoda, kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Stanios, proboszcz parafii Strzyżowice, ks. kan. Stanisław Kuraś oraz ks. Grzegorz Binięda, wikariusz z Sienna, który wygłosił również homilię. Przytoczył w niej fragmenty kazań k. Domańskiego: „Czy myślisz, że być katolikiem to mówić pacierz, iść do kościoła, raz na rok do spowiedzi i to wszystko? Katolicyzm to iść drogą łatwizny życiowej, to iść z prądem? Nie! Katolicyzm to siła, to dynamizm w życiu, to walka ze złem, jakie jest w nas samych i w otoczeniu”. Na zakończenie homilii ks. Binięda powiedział: „Każdy pomnik, poświęcony tym, którzy oddali życie za Ojczyznę, każda tablica upamiętniająca bohaterów narodowych, także ta, którą dzisiaj poświęcimy i odsłonimy, jest pytaniem o nasze ideały, o nasze wartości”.

W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Radomia, Kałkowa, Sienna, Strzyżowic oraz społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Siennie. Obecne były liczne poczty sztandarowe, m.in. Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska, Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, NSZZ ,,Solidarność” Rolników Indywidualnych Koło w Siennie, Związku Więźniów  Politycznych Okresu Stalinowskiego Koło w Siennie oraz poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im. ks. majora Stanisława Domańskiego w Siennie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma