By wierni mogli uzyskać odpust zupełny, powinni się szczerze wyspowiadać, przyjąć Komunię św. i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego. Ale to nie jedyne warunki.
Ważne przesłanie w Roku Wiary niosą: świeca paschalna i Katechizm Kościoła Katolickiego
Paschał przypomina o centralnej prawdzie wiary w zmartwychwstanie, a dokument zawiera całość nauczania Kościoła
Marta Deka/GN
Każdy wierny będzie mógł uzyskać odpust zupełny w dowolnie wybranym dniu, w którym nawiedzi chrzcielnicę lub inne miejsce własnego chrztu i odnowi przyrzeczenia chrzcielne w jakiejkolwiek przepisanej formie.
"Wierni (przede wszystkim mniszki żyjące w ścisłej klauzurze), prawdziwie skruszeni, którzy nie mogą uczestniczyć w uroczystych nabożeństwach odprawianych w wyznaczonych dniach ze względu na chorobę lub podeszły wiek, oraz osoby, które sprawują opiekę nad chorymi w szpitalach, hospicjach i innych domach opieki, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, łącząc się myślą i duchem z wiernymi obecnymi na tych nabożeństwach i odmówią we własnym domu lub tam, gdzie się znajdują (jeśli to możliwe, w kaplicy klasztornej, szpitalnej lub innej), Ojcze Nasz i Wyznanie wiary w jakiejkolwiek przepisanej formie oraz inne modlitwy dla uzyskania odpustu Roku Wiary, a także ofiarują Bogu swe cierpienia i trudy życia" – czytamy w dekrecie.
Bp Henryk Tomasik zachęca, by odpusty ofiarować za bliskich zmarłych, a na czas korzystania z darów duchowych Kościoła udziela wszystkim wiernym błogosławieństwa.