Patron z głównego ołtarza

Szczególnie aktualne wydaje się jego wstawiennictwo w sprawie małżonków pragnących potomstwa, którzy nie mogą się go doczekać z różnych przyczyn.

Katedra Teologii Współczesnej – Instytut Teologiczny UKSW w Radomiu, Radomski Oddział Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Parafia św. Idziego w Suchej k. Pionek zaprosiły na konferencję naukową „Święty Idzi a tajemnica życia”.

Konferencja odbyła się w szkole w Suchej. W tej miejscowości znajduje się jedyna na terenie naszej diecezji parafia pod wezwaniem św. Idziego. Przez lata główny patron parafii pozostawał trochę w cieniu. Proboszcz ks. Edward Mosioł postanowił przywrócić mu należne miejsce, wszak należał kiedyś do najpopularniejszych świętych w Polsce i na zachodzie Europy. Teraz z inicjatywy proboszcza sprawowane są cotygodniowe nabożeństwa z litanią do św. Idziego. – To jest też rozważanie jego życia, cnót i darów. Był opatem, założył wielkie opactwo i rozsławił Europę swoją świętością. Przyszłość Kościoła, Polski będzie zawsze przyszłością opartą na ludziach świętych, błogosławionych. Bo taka jest droga Kościoła – mówił ks. Mosioł.

Również konferencja miała na celu między innymi przybliżenie postaci tego świętego. – Dzisiaj jest taka mocna awantura o in vitro, gdy ludzie chcą mieć dziecko za wszelką cenę, nie licząc się z żadnymi prawami boskimi i z sumieniem. I idą do tego najkrótszą drogą. W tym miejscu Kościół wskazuje św. Idziego jako patrona, u którego można ewentualnie wyprosić, jeśli taka będzie wola Boża, łaskę potomstwa – zaznaczył profesor UKSW ks. dr hab. Marek Jagodziński.

Referaty w czasie konferencji wygłosili kolejno: ks. dr Tomasz Gocel, ks. mgr Artur Hejda, ks. dr Piotr Turzyński, ks. dr Daniel Swend, profesor US ks. dr hab. Edward Sienkiewicz, ks. dr Jarosław Wojtku, profesor UKSW dr hab. Elżbieta Matulewicz, profesor UKSW ks. dr hab. Marek Jagodziński. Wśród uczestników konferencji byli mieszkańcy parafii i zaproszeni goście   Wśród uczestników konferencji byli mieszkańcy parafii i zaproszeni goście
Parafianie wyrazili wdzięczność proboszczowi za szerzenie kultu patrona ich świątyni
Krystyna Piotrowska/GN

Prelegenci nie tylko przybliżyli życie i kult św. Idziego. Odniesiono się także do roli świętych w komunii Kościoła i modlitwy do nich. Omawiano współczesne zagrożenia życia. Poruszono kwestię moralności dotyczącej ludzkiej płciowości i przekazywania życia. Nie sposób przywołać wszystkich zagadnień poruszonych w czasie konferencji. Dobrze się składa, że pod takim samym tytułem jak temat konferencji „Święty Idzi a tajemnica życia” ukazała się książka, która jest rezultatem pracy naukowego środowiska teologicznego skupionego przy Instytucie Teologicznym UKSW w Radomiu i przy udziale zaproszonych gości. Jej autorami są wymienieni wcześniej prelegenci. Publikacja powstała w ramach nowo otwartej serii książkowej „Theologia Radomiensia”, wydawanej przez Wydawnictwo Diecezji Radomskiej AVE.

W czasie przeznaczonym na dyskusję Elżbieta Mazur, emerytowana nauczycielka, podziękowała proboszczowi w imieniu parafian za to, że tak się stara, by pokochali św. Idziego. – Oprócz cotygodniowych nabożeństw z dużym rozmachem zorganizował spotkanie przedstawicieli innych parafii, którzy również mają takiego patrona. Zaproponował też młodym małżeństwom, że jeśli nadadzą swojemu dziecku imię Idzi, otrzymają pewną kwotę pieniężną – mówiła pani Mazur.

Wśród zaproszonych gości był ks. kan. Ryszard Wachowiak, proboszcz w Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie.  


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..