Ten wirus jest nadal bardzo groźny. Na szczęście, odpowiednie leczenie osoby nim zarażonej pozwala zachować komfort życia i znacznie je przedłużyć.
– Trzeba wiedzieć, że wirus HIV nadal jest bardzo groźny. W Polsce tych zakażeń nie ma tak wielu, jak w innych krajach, niemniej jednak ten wirus się rozprzestrzenia. Osób zakażonych, zarejestrowanych, czyli takich, które wykonały badania w kierunku obecności HIV, w Polsce jest ponad 16 000 osób. Szacuje się, że jest do trzech razy tyle osób zakażonych, które o tym nie wiedzą – mówi Lucyna Wiśniewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu.
Konferencja i szkolenie dotyczące profilaktyki HIV/AIDS oraz zagrożeń związanych z używaniem nowych narkotyków tzw. dopalaczy zorganizowane przez radomski SANEPID przeznaczone były dla pedagogów, nauczycieli i psychologów pracujących w gimnazjach i liceach. Są oni koordynatorami programów zdrowotnych, między innymi tych dotyczących profilaktyki HIV, AIDS. – Na zasadzie kuli śnieżnej chcemy docierać go każdej szkoły. Na naszej konferencji przekazujemy wiedzę, dajemy materiały edukacyjne. Chcemy, żeby ta wiedza była przekazywana młodym ludziom i to monitorujemy. Trzeba mieć świadomość, że na świecie codziennie zakaża się HIV ponad 7000 osób i codziennie na świecie umiera ponad 5000 z powodu chorób spowodowanych zespołem AIDS – dodaje pani Wiśniewska.
Prelegenci przypominali, że wciąż w naszym społeczeństwie pokutuje wiele mitów dotyczących HIV i dużo „opowieści pewnej treści” wynikających z niewiedzy.
Uczestnicy konferencji przekażą młodzieży w szkołach, w których pracują informacje dotyczące profilaktyki HIV, AIDS
Krystyna Piotrowska/GN
Najważniejsze są trzy drogi zakażenia: krew, kontakty homoseksualne, ale i heteroseksualne, gdy osoba nie zachowuje wierności jednemu partnerowi. Im jest ich więcej, zwiększa się możliwość zarażenia. Osoba zakażona często o tym nie wie i nieświadomie zakaża dalej. Trzecia droga, to chora matka przekazuje wirus swojemu dziecku.
Tymczasem trzeba mieć świadomość, że są leki, które matce zarażonej wirusem HIV pozwalają na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli zarażona osoba podejmie leczenie, to pozwoli to, na przedłużenie jej życia nawet do późnej starości. – Najlepiej leczenie podjąć wtedy, gdy wiadomo, że zakażenie jest, a nie ma jeszcze objawów choroby. System odpornościowy nie jest jeszcze na tyle uszkodzony, że rozwija się zespół AIDS i wszystkie choroby, które temu towarzyszą. Ale nawet jeżeli już dojdzie do rozwoju zachorowania na AIDS, to też jest szansa na przedłużenie życia i poprawienie jego komfortu. Osoby, które wiedzą, że są zakażone, powinny absolutnie powiadomić o tym swojego partnera. To jest najważniejsza sprawa – apeluje pani Wiśniewska.
Na terenie Radomia w bazie SANEPID-u znajduje się punkt, w którym można wykonać test w kierunku HIV. Takie badania wykonywane są także w Centrum Krwiodawstwa i w szpitalu na Oddziale Zakaźnym. Do wykonania badań nie jest potrzebne żadne skierowanie. Jeśli u pacjenta zostanie stwierdzona obecność wirusa z taką osobą rozmawia lekarz i przedstawia możliwości leczenia. Kieruje też do specjalnego ośrodka w Warszawie. Pacjent nie musi być kładziony do szpitala, może być leczony ambulatoryjnie.
– Oczywiście, gdy wykonujemy test na obecność wirusa HIV, dane tej osoby są zakodowane – zapewnia pani inspektor.