Nowy numer 43/2020 Archiwum

Licho nie śpi, czyli o zagrożeniach duchowych

W Centrum Ewangelizacyjnym w Jedlni koło Radomia odbyła się konferencja, której przyświecało hasło: „Współczesne zagrożenia duchowe”. Według prelegentów są nimi między innymi: okultyzm w kulturze masowej, ezoteryzm i magia.

Oprawę muzyczną konferencji zapewniła grupa „Jezus żyje” z Pionek   Oprawę muzyczną konferencji zapewniła grupa „Jezus żyje” z Pionek
Jak mówią o sobie: są ludźmi zaangażowanymi w wiarę, a ich misją jest niesienie Dobrej Nowiny za pomocą gitar, pianina i śpiewu
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Okultyzm to zbiór doktryn głoszących, że w człowieku i przyrodzie istnieją ukryte tajemne siły, które można pobudzić i zużytkować przez spełnienie określonych obrzędów, często praktyk magicznych. Stąd okultyzm wiąże się nieodłącznie z magią, czarami i spirytyzmem.

Z kolei ezoteryzm to tajemna wiedza dla wybranych, która ma służyć bliżej nieokreślonemu wybawieniu czy wyzwoleniu. Swymi początkami sięga starożytnej gnozy, gdzie jedynie wybrani w przeciwieństwie do niewtajemniczonych, poprzez tajemne obrzędy i wtajemniczenia mogli dostępować wyjątkowego wybrania i osiągania doskonałości.

Magia natomiast ma być sumą działań, które mają zmusić tajemne siły, a nawet samego Boga do posłuszeństwa magowi lub osobom, które proszą, by magowie działali w ich imieniu.

To wszystko przeczy chrześcijańskiej doktrynie o objawieniu, które nie jest zakryte przed nikim i o zbawieniu, które dokonane w Chrystusie obejmuje każdego człowieka.

Ks. Sławomir Płusa z Radomia jest egzorcystą, teologiem, specjalistą od głoszenia homilii   Ks. Sławomir Płusa z Radomia jest egzorcystą, teologiem, specjalistą od głoszenia homilii
Wygłosił konferencję o współczesnych zagrożeniach duchowych
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Okultyzm, ezoteryzm i inne doktryny są poszukiwaniem jakiejś mocy, której człowiek i tak nie osiągnie, bo prawdziwą moc daje Chrystus. Te prawdy przypominał jezuita o. Aleksander Posacki, teolog i demonolog, wskazując jednocześnie skuteczne lekarstwo na owe zagrożenia – nową  ewangelizację. – Okultyzm jest zjawiskiem dość powszechnym i co najgorsze, akceptowanym przez ludzi. Dzisiaj bagatelizuje się te zagrożenia, czyli ezoteryzm, czy symbole magiczne – mówił o. Posacki. – Okultyzm rodzi się na bazie potrzeb duchowych, gdzie dominuje poszukiwanie mocy, dlatego tak bardzo potrzebujemy nowej ewangelizacji, aby przywrócić działanie mocy Chrystusa. To będzie odpowiedź na te pokusy współczesnego świata. Potrzebujemy Boga uzdrawiającego. Pełną odpowiedzią na okultyzm jest nie tylko profilaktyka, która została ostatnio zaniedbana, ale nowa ewangelizacja, pełna mocy w kontekście uwalniania i uzdrawiania. To nasza odpowiedź na zagrożenia duchowe – przekonywał.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama