Nowy numer 43/2020 Archiwum

Teraz są silniejsi

Mają ułatwiony start w dorosłe życie. Potrafią radzić sobie ze stresem. Odkryli swoje talenty.

Już po konferencji rozmawiają ks. Andrzej Tuszyński, Ewa Kamińska i Agnieszka Wieczorek, opiekun projektu z Centrum Zasobów Ludzkich w Warszawie   Już po konferencji rozmawiają ks. Andrzej Tuszyński, Ewa Kamińska i Agnieszka Wieczorek, opiekun projektu z Centrum Zasobów Ludzkich w Warszawie
Krystyna Piotrowska/GN
Gmina Miasta Radomia realizowała zadanie „Rewitalizacja społeczna” poprzez projekt „Rewitalizacja młodych ludzi – nasza przyszłość” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Podsumowanie realizowanego przez 15 miesięcy projektu miało miejsce w Resursie Obywatelskiej.

Projekt rozpoczął się 3 października 2011 r., a zakończy się 31 grudnia tego roku. Ogólna wartość projektu to 1 557 535 zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 1 401 781 zł. Wkład własny Gminy Miasta Radomia w jego realizację to 155 754 zł. Środki z dotacji unijnej zostały podzielone między lidera projektu Gminę Miasta Radom (388 271  zł) i Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „ARKA” w Radomiu (1 013 510 zł), które w projekcie pełni rolę partnera. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie do Instytucji Pośredniczącej II stopnia – Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie – Gmina Miasta Radomia ogłosiła konkurs na partnera do jego współrealizacji. Wygrała oferta stowarzyszenia „Arka”.

Projekt skierowany był do młodych ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jego program był zbudowany z dwóch równoległych bloków. Pierwszy realizowany był przez Gminę Miasta Radomia i skierowany do grupy15 młodych matek w wieku 15-25 lat, które po urodzeniu dziecka czują się zagubione i mają problemy w określeniu swojej ścieżki życiowej, zwłaszcza te, które przerwały edukację. Drugi blok zadań realizowała „Arka”, a ten był skierowany do sześćdziesięcioosobowej grupy młodzieży w wieku 15-25 lat.

Uczestniczkom projektu certyfikaty i dyplomy wręczyła wiceprezydent Anna Kwiecień   Uczestniczkom projektu certyfikaty i dyplomy wręczyła wiceprezydent Anna Kwiecień
Krystyna Piotrowska/GN
– Tego rodzaju projekty pozwalają wyjść z kompleksów, uwierzyć w siebie, w to, że każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju i jest największą wartością – powiedziała wiceprezydent Radomia Anna Kwiecień.

O tym jak przebiegała realizacja projektu prowadzona w „Arce” mówiła Ewa Kamińska wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka”:  – Odpowiedzialni byliśmy za trzy bloki merytoryczne, w zakresie których prowadziliśmy zajęcia. Były to: blok edukacyjno-warsztatowy ze wsparciem specjalnym dla uczestników projektu i ich rodziców, blok edukacyjny z zajęć grupowych, w sumie 360 godzin warsztatowych z zakresu psychologii, prawa ale i warsztatowe pozwalające zdobyć nowe umiejętności praktyczne, jak nauka gotowania, pieczenia, utrzymania domu w czystości, organizowania imprez okolicznościowych, majsterkowania, prac remontowych. W ramach bloku wolontariatu chcieliśmy zarazić młodych ludzi bakcylem bezinteresownej pracy, pomagania, dawania czegoś z siebie. Młodzież jest wspaniała, choć może nie wszyscy mieli dobre wzorce w swoich środowiskach. Przykład rówieśniczy był bardzo ciekawym doświadczeniem. Z kolei blokiem, który najbardziej podobał się młodzieży i najbardziej zapisał się w ich pamięci, jest ten, który dotyczył zajęć rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowych. W ramach bloku kulturalno-artystycznego próbowaliśmy wyłowić talenty u tych młodych ludzi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama