W ostatnich godzinach starego roku młodzież z naszej diecezji, która uczestniczy w trwającym w Rzymie Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez wspólnotę z Taizé, spotkała się w bazylice św. Pankracego z bp. Henrykiem Tomasikiem.
Świadectwa młodych i ich pytania do pasterza dotykały spraw wiary
Spotkanie upłynęło w radosnej i szczerej atmosferze
Archiwum DA Radom
– Pytaliśmy księdza biskupa, dlaczego wierzy w Boga i co robi, by rozwijać w sobie tę łaskę. Drążyliśmy także sprawy dotyczące ewangelizacji, katechezy w szkole, przebaczenia, egzorcyzmów oraz pełni zbawienia w Kościele katolickim – informują Anna Kowalczyk, Julia Ziółko i Irmina Szmit.
Zanim przyszedł czas na pytania, była modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. – Potem przed wystawionym w Najświętszym Sakramencie Panem Jezusem nasz ordynariusz poprowadził modlitwę uwielbienia Boga za łaskę wiary odkrywanej w Kościele. Następnie wysłuchaliśmy trzech świadectw naszych rówieśników, którzy odpowiadali na pytanie: dlaczego wierzę? – mówią studentki, a jedna z nich dodaje: – Spotkanie bardzo mnie zbudowało, dowiedziałam się bowiem, że biskup traktuje nas poważnie i dzieląc się z nami niesamowitą wiedzą, uważa, że jesteśmy na takim poziomie, że potrafimy to zrozumieć.
W Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé z naszej diecezji bierze udział 200 osób.
Warto tu dopowiedzieć, że dość wyjątkowe było miejsce spotkania naszej młodzieży z ordynariuszem. Św. Pankracy to młodzieniec, który na początku IV w. został ścięty na arenie w czasie prześladowań chrześcijan, jakie w Rzymie rozpętał cesarz Dioklecjan. Do Wiecznego Miasta przybył z rodzinnej Frygii ze swym wujem. Tutaj przyjął chrzest z rąk papieża Marcelina.
Bazylikę nad grobem męczennika (na rzymskim wzgórzu Janiculum) wzniesiono około roku 500 na polecenie papieża Symmachusa.
Na Placu św. Piotra naszym na gitarze przygrywał ks. Mariusz Wilk
To kapłan z diecezji radomskiej, który studiuje w Wiecznym Mieście
Archiwum DA Radom
Kościół potem kilkakrotnie przebudowywano. Od XVII w. opiekują się nim karmelici bosi. Na początku XIX w. świątynię splądrowały wojska Napoleona Buonapartego, a potem Giuseppe Garibaldiego. Od 1997 r. bazylika św. Pankracego znajduje się pod opieką polskich karmelitów, którzy zorganizowali tu między innymi obchody 1700. rocznicy śmierci męczennika.
Corocznie, na przełomie starego i nowego roku, wspólnota z Taizé organizuje w jednym z europejskich miast modlitewne spotkania ekumeniczne nazywane pielgrzymką zaufania przez ziemię. Pierwsze w 1978 r. odbyło się w Paryżu. Do Rzymu młodzi przyjechali po raz czwarty. Młodzież zostaje przyjęta przez parafie. Zakwaterowanie ma miejsce u rodzin goszczących lub w obiektach publicznych, takich jak np. szkoły lub sale gimnastyczne.