Opoczyńskie uczciło pamięć powstańców

Krzyż znajduje się w miejscu, gdzie 150 lat temu wykonywano wyroki śmierci.

Miejsce straceń powstańców styczniowych znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Partyzantów   Miejsce straceń powstańców styczniowych znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Partyzantów
Archiwum Roberta Telusa
Obchody rocznicy powstania odbyły się w dwóch odsłonach. Najpierw w niedzielę 20 stycznia w kościołach pięciu gmin powiatu opoczyńskiego – Białaczowie, Drzewicy, Paradyżu, Poświętnem i Żarnowie – sprawowane były Msze św. w intencji Ojczyzny. Po Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Poświętnem delegacja, której przewodniczyli poseł RP Robert Telus oraz przewodniczący Rady Gminy Poświętne Mieczysław Worach udała się na cmentarz parafialny, by na grobie szesnastoletniego powstańca styczniowego Karola Sygietyńskiego złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Natomiast 22 stycznia, w dzień 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, mieszkańcy Opoczna złożyli hołd wszystkim jego uczestnikom. Uroczystości zorganizowali: Urząd Miejski w Opocznie, Muzeum Regionalne oraz biuro poselskie Roberta Telusa. We Mszy św., sprawowanej w kolegiacie św. Bartłomieja przez dziekana opoczyńskiego ks. kan. Jana Serszyńskiego i przy obecności pocztów sztandarowych, uczestniczyły z wiernymi delegacje urzędów, instytucji, szkół oraz kombatantów. Po Eucharystii wysłuchano historycznego odczytu na temat powstania, który wygłosił Tomasz Łuczkowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik, miejsce straceń powstańców styczniowych, które obecnie znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Partyzantów. Po drodze, na placu Kościuszki, zatrzymano się przed tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie „Domu Esterki”. W tym budynku podczas powstania więziono jego uczestników. W obydwu tych miejscach złożono kwiaty i wiązanki, zapalono znicze.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..