Tradycyjnie, jak każdego miesiąca, młodzi spotkali się w dolnym kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu. Tym razem gościem i prelegentem był bp Henryk Tomasik.
Wychodzący z kościoła chłopcy śpieszyli się na transmisję meczu z Ukrainą. Jeden z nich, zapewne nawiązując do konferencji biskupa, mówił kolegom: „Oby nasi wygrali, bo inaczej jedynym Rio będzie dla nas w tym roku to z papieżem Franciszkiem”.
Pasterz diecezji mówił o świadectwie wiary koniecznym w życiu młodych ludzi. Podkreślał, że wiara domaga się też artyzmu i fachowości: – Nasze czasy potrzebują wspaniałych artystów, którzy własne życie, rodziny, przyjaciół będą malować wiarą. Benedykt XVI skierował do was, młodzi, orędzie z okazji Światowego Dnia Młodzieży, gdzie napisał, że powinniście znać swoją wiarę tak samo dokładnie jak specjalista, informatyk zna system operacyjny komputera, jak muzyk zna wykonywany utwór. Aby o wiele głębiej niż pokolenie waszych rodziców z mocą i zdecydowanie stawiać czoło pokusom i wyzwaniom dzisiejszych czasów. Kochani, o to was proszę i zachęcam: poznajcie piękno chrześcijaństwa i piękno świadectwa wiary – mówił.
Ostatni z obrazów podczas misterium miał tytuł „Śmierć jak kromka nieba”
Został opatrzony komentarzem: Ten, który stał się dobry jak chleb, umierając, dał nam nadzieję
ks. Zbigniew Niemirski/GN
– Z dużą uwagą wysłuchałam odczytanego w czasie konferencji ks. biskupa świadectwa nawrócenia Jana Budziaszka, perkusisty zespołu Skaldowie – opowiada Ewelina, jedna z uczestniczek Kuźni. Jej koleżanki odnosiły się także do przywołanej w konferencji św. Joanny Beretty-Molli, włoskiej lekarki, współczesnej ikony zatroskania o życie. – To niesamowite, że na Mszy św. kanonizacyjnej byli jej mąż i najmłodsza córka, którą święta postanowiła urodzić, mimo że wiązało się to z ogromnym ryzykiem śmierci, co zresztą stało się faktem – mówiły. Św. Joanna zmarła tydzień po urodzeniu córki, 28 kwietnia 1964 r. Została kanonizowana w 2004 r. przez Jana Pawła II, a uczestnikami uroczystości byli jej mąż Piotr i najmłodsza córka Gianna Emanuela.
Bp Henryk zapraszał także uczestników Kuźni na Drogę Krzyżową, która w Niedzielę Palmową wyruszy o 20.00 sprzed kościoła farnego w Radomiu. Przypominał także zbliżający się czas Światowych Dni Młodzieży w Rio, gdzie młodzi z całego świata spotkają się z papieżem Franciszkiem.
Stałym elementem comiesięcznych spotkań są różnego rodzaju inscenizacje, przestawienia, koncerty, wizualizacje. Tym razem ks. Michał Szeląg zaproponował młodym osobistą refleksję o dobru i złu, o naszych wyborach kształtujących życie. Jej bazą stały się „Obrazy malowane krzyżem”, sceny przedstawiane przez młodzież z sugestywnymi komentarzami.
Jak zawsze, śpiew na spotkaniu animował ks. Bartłomiej Wink i jego zespół Młodzi z Winkiem.