Nowy numer 25/2018 Archiwum

Znamy opłaty za odbiór śmieci w Radomiu

Zdaniem radnych, nowe stawki zapewniają ochronę budżetów gospodarstw jednoosobowych i rodzin wielodzietnych.

Zasadą obliczania wysokości opłaty staje się powierzchnia mieszkania. Nowe regulacje wejdą w życie 1 lipca.  Opłaty za odbiór śmieci będą naliczane od gospodarstwa domowego i zróżnicowane w zależności od powierzchni mieszkania. Obniżka wysokości opłat będzie się wiązała z segregowaniem odpadów.

Dla gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni do 30 mkw. stawka wynosi 18 zł (jeśli śmieci nie są segregowane - 24 zł).

Dla gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni od 30 do 70 mkw. stawka wynosi 30 zł (jeśli śmieci nie są segregowane - 40 zł).

Dla gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni powyżej 70 mkw. stawka wynosi 40 zł (jeśli śmieci nie są segregowane - 50 zł).

Władze miasta przewidują pomoc dla gospodarstw jednoosobowych w postaci 50-procentowej dopłaty z budżetu gminy do opłaty ponoszonej za odbiór śmieci.

Jak informuje Urząd Miejski, nowe stawki zostały przygotowane w oparciu o analizę ekonomiczną, a intencją władz miasta było jednoczesne dostosowanie ich do poziomu akceptowalnego społecznie i uwzględniającego ochronę budżetów domowych gospodarstw najbardziej tego potrzebujących, tzn. z jednej strony - gospodarstw jednoosobowych, z drugiej zaś - rodzin wielodzietnych.

Uspokajając obawy wielu osób, wskazano na przykład czteroosobowej rodziny zajmującej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. i rodziny pięcioosobowej z mieszkania o takiej samej wielkości. Obecnie czteroosobowa rodzina płaci za odbiór śmieci około 32 zł, a pięcioosobowa - 40 zł. Od 1 lipca obie rodziny będą płaciły 30 zł, oczywiście jeśli będą segregować odpady.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma