Ma to być żywe muzeum, gdzie będzie oddany hołd dorobkowi muzycznemu wielkiego kompozytora Jana Adama Maklakiewicza, a jednocześnie wychowywać się w nim będzie nowe pokolenie mieszkańców Mszczonowa, dla których muzyka stanie się życiową pasją.
Jadwiga Stępowska z Radomiem związana jest niemal od czterdziestu lat. Jest muzykiem teatralnym i pedagogiem artystycznym. Pracuje w Teatrze Powszechnym i w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga. Ale mało kto wie, że poprzez drzewo genealogiczne pani Jadwiga związana jest ze znanym w Polsce i na świcie rodem Maklakiewiczów. Kolebka rodu i dom dzieciństwa pani Jadwigi znajduje się niecałe 100 kilometrów od Radomia, w Mszczonowie, niewielkim, choć urokliwym miasteczku o ponad siedemsetletniej tradycji. To miedzy innymi dzięki pani Stępkowskiej, jej rodzinny dom, kuźnia talentów muzycznych kilku pokoleń artystów, został przekazany miastu. Zgodnie z życzeniem ofiarodawców obecnie znajduje się tam Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. 12 maja miało miejsce uroczyste otwarcie placówki z udziałem wielu szacownych gości, wśród których byli przedstawiciele słynnego rodu. Uroczystości rozpoczęły się przed Izbą. Burmistrz Józef Grzegorz Kurek, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Koperski oraz Radna Rady Miejskiej Barbara Gryglewska powitali gości, dziękując rodzinie za cenny dar i przekazane rodowe pamiątki.
Izba Pamięci Rodziny Maklkiewiczów – dom rodzinny Jadwigi Stękowskiej
Krystyna Piotrowska /GN
Jak zapewniają władze miasta, ma to być żywe muzeum, gdzie będzie oddany hołd dorobkowi muzycznemu wielkiego kompozytora Jana Adama Maklakiewicza, a jednocześnie wychowywać się będzie nowe pokolenie mieszkańców Mszczonowa, dla których muzyka stanie się życiową pasją. Remont domu rodziny Maklakiewiczów dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Słowo do gości, nie mogąc ukryć wzruszenia, skierowała też Jadwiga Stępkowska: – To szczególny dzień. W tym domu się urodziłam. Tu spędzałam swoje dzieciństwo. Tu się kształtowaliśmy. Dziękuję mieszkańcom Mszczonowa i władzom miasta za szacunek, który okazują naszej rodzinie. Jest ulica i gimnazjum im. Jana Maklakiewicza, a teraz dom. Dzięki zaangażowaniu władz miasta nabrał on nowego blasku i mam nadzieję, że tak jak kiedyś będzie rozbrzmiewał muzyką.
Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświeceniu obiektu, Izba została otwarta dla zwiedzających.
Ów dom znajduje się na wprost kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, na rogu ulic Żyrardowskiej i Tadeusza Kościuszki. Zostały tam zgromadzone liczne pamiątki związane z rodziną: listy, instrumenty muzyczne, wydawnictwa, fotografie. Jedną ze ścian zdobi drzewo genealogiczne. Na jego górze widnieją zdjęcia Jana Nepomucena i Rozalii (z domu Izbicka) Maklakiewiczów. Rodzina osiadła w Mszczonowie w 1905r. Jej najbardziej znani przedstawiciele to: Jan Adam Maklakiewicz – uznany kompozytor (II symfonia „Święty Boże”, poemat „Grunwald”, dwa balety „Złota kaczka” i „Cagliostro w Warszawie”, suity ludowe, piosenka „Siedem czerwonych róż”) i pedagog (kierował Filharmonią Krakowską, Filharmonią Narodową w Warszawie, profesor kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie).
Ewa Maklakiewicz-Weiser, córka Jadwigi Stępkowskiej kiedyś mieszkała w tym domu. W czasie uroczystości była jedną z osób, które przecinały wstęgę
Krystyna Piotrowska /GN
Franciszek Maklakiewicz „Izbicki” – uznany kompozytor („Uwertura fantastyczna”, „Allegro symfoniczne”, „Andante na orkiestrę”, „Kujawiak pogański”, ”Od wsi do wsi”, „Cztery kolędy na orkiestrę”, „Wycinanki łowickie”, ballada symfoniczna „Narodziny serca”, msze, pieśni, utwory kameralne, organowe, teatralne). Śmierć od ran w kampanii wrześniowej 1939r. nie pozwoliła rozwinąć w pełni jego talentu.
Tadeusz Wojciech Maklakiewicz – autor ponad 150 kompozycji (symfonie, uwertury, epitafia, listy miłosne, tryptyk biblijny). Pedagog przez ponad 40 lat profesor, a w latach 1975-1978 rektor Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.
Zdzisław Maklakiewicz, syn Władysława Maklakiewicza (brata wyżej wymienionych) – jeden z wybitnych aktorów polskiego kina („Rejs”, „Przystań”, „Kolumbowie”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” i wiele innych).
Na pierwszym piętrze Izby mają się odbywać koncerty, spotkania muzyczne, wieczory filmowe.
Po uroczystym otwarciu Izby goście przeszli do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela by uczestniczyć w Mszy św. sprawowanej za zmarłych i żyjących członków z rodziny Maklakiewiczów. Po Eucharystii miał miejsce niezwykły koncert, na który złożyły się utwory braci: Jana Adama Maklakiewicza, Franciszka Izbickiego-Maklakiewicza, Tadeusza Wojciecha Maklakiewicza. Wykonali je członkowie rodziny Maklakiewiczów i ich przyjaciele.
W czasie koncertu w mszczonowskim kościele obok Jadwigi Stępkowskiej (przy fortepianie) zagrały: na wiolonczeli wnuczka, Weronika Molińska (na zdjęciu) uczennica ZSM im. O. Kolberga w Radomiu, a na skrzypcach córka Ewa
Krystyna Piotrowska