Błażej z Radomia, 32-letni ojciec dwojga dzieci, mówi, że marsze we Francji - choć tak liczne, ważne i potrzebne - były spóźnione. - My musimy być szybsi - dodaje.
Bp Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy św. w radomskiej farze poprzedzającej marsz, mówił w homilii o szacunku i godności dla każdego ludzkiego życia. – Musimy sobie wciąż uświadamiać, że wartości człowieka nie określa cena, ale godność. Wielkość człowieka pokazuje prawda Wcielenia i Odkupienia – mówił. Jego zdaniem, skoro zostaliśmy zbawieni przez samego Boga-Człowieka, nasza godność jest bezcenna. Pasterz diecezji dziękował wszystkim, którzy angażują się w prace na rzecz poszanowania człowieka i jego godności oraz na rzecz obrony każdego życia, szczególnie tego najbardziej bezbronnego.
W tym roku marsze, których było w Polsce 107, odbyły się na terenie naszej diecezji w trzech miastach: w Opocznie, Radomiu i Skarżysku-Kamiennej. – Maszerujemy wspólnie, aby pokazać, że rodzina jest wartością nadrzędną. Nasz marsz pokazuje nasze przywiązanie do tradycyjnych, chrześcijańskich wartości, a jedną z nich jest właśnie rodzina – mówił w Opocznie poseł Robert Telus.
Uczestnicy nieśli hasła, które wieściły: ”Lekarze, brońcie życia”, ”Zielone światło dla rodzin”, ”Widzę nasz dom, Ciebie mamo w nim”, ”To, co dobre, się zaczyna, gdy pojawia się rodzina”, ”Niskie podatki dla ojca i matki”, ”Gdy rodzina zjednoczona, żadne zło jej nie pokona”, ”Dziękuję wam, rodzicie”.
– Z tej sceny widzę mnóstwo osób i wszystkim nisko się kłaniam – mówił po zakończeniu marszu prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. – Nasz marsz odbył się w Dniu Matki. Ja sam dziś rano całowałem ręce mojej mamy i teściowej. Dziękowałem za rodzinę. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszym marszu. Cieszę się, że są ze mną wiceprezydenci Anna Kwiecień i Ryszard Fałek – dodał. Prezydent mówił też o alarmującym stanie dzietności naszego społeczeństwa. – Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła raport po zbadaniu 222 państw pod względem dzietności. Polska znalazła się na 209. miejscu. To pokazuje, jak wiele musimy zrobić na rzecz rodziny – kończył prezydent Kosztowniak.
Marsze dla Życia i Rodziny, w których na terenie naszej diecezji wzięło udział kilka tysięcy osób, zorganizowali: Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa, Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej, Rycerze Kolumba, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Wspólnota św. Dobrego Łotra, Domowy Kościół, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Skauci Europy, Klub Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Instytut Edukacji im. Piotra Skargi i Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej.