"Lato na wsi" nie tylko dla mieszczuchów

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na cykl spotkań "Lato na wsi". Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 lipca od 14.00 do 21.00.

– W nawiązaniu do tradycji zabaw wiejskich i festynów zapraszamy na potańcówki z towarzyszeniem kapel ludowych. Zabawy wiejskie to niepowtarzalna okazja do tańca, adresowana zarówno do osób, które pamiętają czasy "zabaw na dechach", jak i do tych, którzy tradycji wiejskiej nie znają – mówi Anna Ziółek z radomskiego skansenu.

Udział w "Lecie na wsi" to także okazja do spotkania z autentycznymi, wiejskimi wykonawcami, do wysłuchania pogadanek o instrumentarium i repertuarze.

7 lipca do zabawy "na dechach" przygrywać będą kapele Zdzisława Kwapińskiego oraz Wiesławy Gromadzkiej.

– Pierwsza z kapel została założona w latach 80. Trzonem zespołu zawsze był jej lider, pan Zdzisław. Przez wszystkie lata działalności współpracowało z nim wielu muzyków. Początkowo tematyka utworów ogniskowała się głównie na pieśniach weselnych, które wykonywali już podczas prowadzenia młodej pary do kościoła, ale także na występach scenicznych. Zespół grywał również na zabawach organizowanych w remizach i "na dechach". Jak twierdzi pan Zdzisław, obok przyśpiewek "niesfornych i zawadiackich", prezentowali tam sentymentalne ballady, piosenki biesiadne i dożynkowe oraz marsze – "wędrowce" – informuje Anna Ziółek.

Kapela Zdzisława Kwapińskiego ma na koncie szereg sukcesów i nagród, a tutaj na przykład wygraną w 1984 r. na przeglądzie kapel ludowych w Przysusze.

– Kapela Wiesławy Gromadzkiej występuje od lat 60. Wraz z ojcem Stefanem Kołacińskim oraz Jerzym Sochą tworzyli Kapelę Kołacińskich. Pierwszy sukces odnieśli na Festiwalu w Kazimierzu w 1972 roku. Gdy pani Wiesława założyła rodzinę, przerwała granie. Pod koniec lat 90. kapela znowu zaczęła pojawiać się na weselach, uroczystościach rodzinnych oraz na estradzie. Wiesława Gromadzka jest dziś jedyną muzykantką w regionie radomskim grającą na harmonii pedałowej, instrumencie będącym połączeniem elementów konstrukcyjnych harmonii oraz fisharmonii. W naszym muzeum pani Wiesława wystąpi wraz z uczniami Jana Gacy, Agnieszką i Mateuszem Niewińskim. Tak więc atrakcji nie zabraknie. Zapraszamy – dopowiada na zakończenie pani Anna.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..