Nowy numer 42/2018 Archiwum

Najwyższy stopień zagrożenia

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega.

Najwyższy, czyli trzeci stopień zagrożenia obowiązuje niemal w połowie polskich lasów. Zagrożenie pożarowe obejmuje też województwa: łódzkie, świętokrzyskie i mazowieckie, na terenie których leży nasza diecezja. Leśnicy apelują o ostrożność i przestrzeganie zakazów wstępu do lasu.

– Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: rekordowo wysokie temperatury oraz brak opadów sprawiają, że w dużej części Mazowsza utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. W pożarze w powiecie lipskim spłonęło 40 ha terenów leśnych. W trwającej 18 godzin akcji udział wzięło 200 strażaków, 49 samochodów i trzy samoloty. W województwie mazowieckim w tym roku wybuchły 753 pożary, z czego ponad 25 proc. w ciągu pierwszego tygodnia sierpnia – informuje Ivetta Biały, rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego.

90 procent pożarów, które wybuchy w lasach, spowodowali ludzie. Najczęściej przyczyniły się do nich ogniska, niedopałki papierosów, wypalanie traw, wyrzucone niedogaszone zapałki, czy też umyślne podpalenia.Aby uniknąć rozniecania pożarów w lasach, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie należy np. używać otwartego ognia na terenach leśnych, rozpalać ognia poza wyznaczonymi miejscami, wypalać traw czy wjeżdżać do lasów i na łąki pojazdami silnikowymi. Ważne jest również bezwzględne przestrzeganie zakazu wstępu do lasu, jeśli taki jest wydany – dodaje rzeczniczka.

Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko, zagrażają nie tylko środowisku, ale również mieniu i życiu mieszkających w pobliżu ludzi. A duże zadymienie może spowodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy