Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega.
Najwyższy, czyli trzeci stopień zagrożenia obowiązuje niemal w połowie polskich lasów. Zagrożenie pożarowe obejmuje też województwa: łódzkie, świętokrzyskie i mazowieckie, na terenie których leży nasza diecezja. Leśnicy apelują o ostrożność i przestrzeganie zakazów wstępu do lasu.
– Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: rekordowo wysokie temperatury oraz brak opadów sprawiają, że w dużej części Mazowsza utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. W pożarze w powiecie lipskim spłonęło 40 ha terenów leśnych. W trwającej 18 godzin akcji udział wzięło 200 strażaków, 49 samochodów i trzy samoloty. W województwie mazowieckim w tym roku wybuchły 753 pożary, z czego ponad 25 proc. w ciągu pierwszego tygodnia sierpnia – informuje Ivetta Biały, rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego.
90 procent pożarów, które wybuchy w lasach, spowodowali ludzie. Najczęściej przyczyniły się do nich ogniska, niedopałki papierosów, wypalanie traw, wyrzucone niedogaszone zapałki, czy też umyślne podpalenia. – Aby uniknąć rozniecania pożarów w lasach, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie należy np. używać otwartego ognia na terenach leśnych, rozpalać ognia poza wyznaczonymi miejscami, wypalać traw czy wjeżdżać do lasów i na łąki pojazdami silnikowymi. Ważne jest również bezwzględne przestrzeganie zakazu wstępu do lasu, jeśli taki jest wydany – dodaje rzeczniczka.
Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko, zagrażają nie tylko środowisku, ale również mieniu i życiu mieszkających w pobliżu ludzi. A duże zadymienie może spowodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.