W targach uczestniczyły tłumy mieszkańców Przytyka, okolicznych gmin i dalszych zakątków Polski. Do domów mogli zabrać nie tylko paprykę, ale też przepisy na ciekawe dania.
Ogólnopolskie Targi Papryki organizowane są w Przytyku od 1999 r. Odbywają się tu nieprzypadkowo. Przytyk wraz z okolicznymi gminami, czyli zachodnia część powiatu radomskiego, nazywany jest paprykowym zagłębiem, bowiem stąd pochodzi niemal 80 proc. krajowej produkcji tego warzywa. Uprawę papryki, która znalazła się na 9. miejscu na liście najczęściej spożywanych w Polsce warzyw, zapoczątkował w tych okolicach już w latach 80. ubiegłego wieku mieszkaniec Woli Wrzeszczowskiej Antoni Kwietniewski. Podpatrzył, jak to robią Holendrzy i Niemcy podczas swoich wizyt za granicą u rodziny.
W tym roku Ogólnopolskie Targi Papryki zorganizowano w Przytyku już po raz 14. Miały one charakter festynu. Na scenie prezentowały się zespoły, przy których bawiły się tysiące osób. Aktorka Bożena Dykiel gotowała potrawy z papryki, a gwiazdą wieczoru był Andrzej Piaseczny. Na wielu kolorowych stoiskach prezentowane były najwspanialsze okazy papryki, a najbardziej atrakcyjne stoiska zostały nagrodzone.
Sylwester Leśnowolski mieszka w Sewerynowie w gminie Przytyk. Zdobył trzecie miejsce za wystrój stoiska. Przywiózł różne odmiany papryki ze swojej uprawy. W tej chwili ma 15 tuneli. - W naszym regionie papryka jest podstawą utrzymania rodzin. Tutaj większość gospodarstw tradycyjnych przeszło na uprawę tego warzywa - powiedział.
Pan Sylwester przekazał nam przepis na leczo seweryńskie. - To jest tania, prosta i smaczna potrawa. Moja żona Alicja do takiego tradycyjnego leczo dodaje sporo marchwi i serki topione, dlatego jest ono bardziej zawiesiste - wyjaśnia.
Seweryńskie leczo
Składniki: 5 kg papryki, 6 marchewek, kilogram pomidorów, po pół kilograma cebuli, kiełbasy i boczku oraz sól, pieprz, olej i 4 śmietankowe serki topione.
Sposób przygotowania: Paprykę, cebulę oraz kiełbasę i boczek kroimy. Marchewki ścieramy na tarce, a z pomidorów robimy przecier. Następnie podsmażamy na oleju cebulę wraz z boczkiem i kiełbasą. Potem dodajemy marchewkę razem z papryką i dusimy składniki do osiągnięcia przez nie średniej miękkości. W odlanym sosie rozpuszczamy serki topione. Dodajemy przecier pomidorowy, doprawiamy solą i pieprzem i dusimy 5 minut.
Uczestnicy święta papryki licznie gromadzili się pod sceną
Marta Deka /GN