Uprawa ziemi, to coś więcej niż tylko codzienna praca, to też aktywność, dbanie o kulturę ludową.
Dożynki w Opocznie rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Nawiedzenia NMP. Eucharystii w której dziękowano za zebrane plony przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Bogusław Bogaczewicz, kapelan powiatowy strażaków, dziekan dekanatu frysztackiego. Autorem pięknej dekoracji dożynkowej w świątyni był ks. Marcin Czerwonka.
Po Eucharystii dożynkowy korowód przejechał ulicami miasta na plac przy ul. Biernackiego gdzie odbyły się kolejne część uroczystości.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Nawiedzenia NMP. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Bogusław Bogaczewicz (drugi z lewej). Pierwszy z lewej proboszcz ks. Leszek Sokół
Krystyna Piotrowska /GN
Jak każe obyczaj starostowie dożynek przekazali na ręce gospodarzy dożynek, burmistrza Opoczna Jana Wieruszewskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Wojciechowskiego, chleb wypieczony z maki pozyskanej z tegorocznych zbiorów. Rolę starostów dożynek pełnili gospodarze ze wsi Wola Załężna – Grażyna Pecyna i Kazimierz Łukasik. Gospodarze ze wsi Wola Załężna przygotowali też niezwykle okazały, bo ważący niemal 100 kg dożynkowy wieniec. Po symbolicznym przyjęciu go przez gospodarzy tego święta, burmistrz Jan Wieruszewski dziękując za ten dar powiedział: - Żeby upiec chleb trzeba wykonać dużo pracy. Żeby pełny plon uzyskać, trzeba kochać ziemię i wieś by dla niej się poświecić. Ksiądz prałat mówił w homilii, czym jest ziemia, czym jest wieś, czym jest harmonia, która towarzyszy codziennie w życiu ludzi na wsi. Uprawa ziemi, to coś więcej niż tylko codzienna praca, to też aktywność, dbanie o kulturę ludową, regionalną. Dożynki to piękna staropolska tradycja, gdy rolnicy przynoszą chleb - najpierw do kościoła, później na uroczystości dożynkowe by dzielić się nim z innymi.
Jesteśmy winni ogromną wdzięczność wszystkim tym, którzy na co dzień zajmują się rolnictwem, którzy produkują, by później dzielić się owocami swojej pracy. W imieniu władz samorządowych gminy Opoczno chcę za to podziękować.
Gospodarz parafii pw. Nawiedzenia NMP ks. Leszek Sokół za kierownicą, obok ks. prał. Bogusław Bogaczewicz. Śpiewają scholanki
Krystyna Piotrowska /GN
Ważnym punktów dożynek było uhonorowanie najlepszych rolników z terenu gminy pamiątkowymi statuetkami „Rolnik gminy Opoczno 2013”. Otrzymali je: Barbara i Stanisław Wrzeszcz ze Stużna Kolonii, Zofia i Czesław Druchlińscy z Kraśnicy, Grażyna Pacan z Bukowca Opoczyńskiego, Marian Kowalczyk z Opoczna oraz Marianna i Krzysztof Gmaj z Sobawin.
- W gospodarstwie jest ciężko, ale jakoś sobie radzimy. Rozwijamy się, przekazujemy swoim dzieciom, żeby też wzięły sobie do serca, że z tej ziemi się żyje i ta ziemia chleb daje. Jestem bardzo wzruszona i zadowolona, że zostałam wyróżniona razem z małżonkiem. Na pewno będzie to dużą mobilizacja do dalszej pracy w rolnictwie – mówiła Marianna Gmaj, ściskając w dłoni statuetkę.
Organizatorzy dożynek przygotowali dla swoich gości nie tylko bardzo bogaty program artystyczny, ale i konkursy z nagrodami w tym IV Konkurs Oberka o Nagrodę Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Opocznie
Stowarzyszenie Rozwoju Opoczyńskiej Wsi promowało i zapraszało do degustacji potraw regionalnych. Można było kupić wyroby rękodzielnicze i podpatrzeć na przykład jak zrobić garnek na kole garncarskim, czy jak tkało się na krosnach. Swoją kulturę ludową zaprezentowali także artyści ludowi z regionu łowickiego.
Z rąk gospodarzy dożynek wyróżnieni rolnicy otrzymali statuetki
Krystyna Piotrowska /GN