Proch, papier, jedwab i kompas wynaleźli Chińczycy. Jeśli niektóre z tych rzeczy do nas nie dotarły i u nas w Europie zostały wynalezione poniekąd niezależnie, to mieszkańcom Państwa Środka należy się czasowe pierwszeństwo.
”Poznaj świat - Chiny” jest pierwszą wystawą, która otwiera nowy cykl etnograficzno-podróżniczy. Radomskie Muzeum Jacka Malczewskiego chce przybliżać życie codzienne, kulturę i sztukę odległych krajów świata.
Wystawa składa się z kilku części. - W części poświęconej życiu codziennemu oglądamy stroje, między innymi chałat i kaftan. Na szczególną uwagę zasługują zaledwie kilkucentymetrowe tak zwane lotosowe buciki. Początkowo zwyczaj krępowania dziewczynkom stóp pojawił się za czasów panowania dynastii Tang (ok. X w.) wśród wyższych klas społecznych, później rozlał się na całe Chiny i był popularny aż do 1949 r., kiedy to pod karą śmierci zabroniono tego procederu. Oprócz bucików lotosowych na wystawie będzie można zobaczyć buciki mandżurskie na 12-centymetrowym koturnie oraz interesujące sandały ze słomy ryżowej wykonane przez kobiety z plemienia Long Hair – mówi Agnieszka Kozdęba, autorka wystawy.
Kolejne eksponaty to chińskie jedwabie oraz ciekawostki. – Pokazujemy szumak, przyrząd do odprowadzania moczu niemowlęcia dla chłopca czy klatki na świerszcze. Dzieci strącały świerszcze z drzew, zbierały do klatek, a następnie wystawiały je do pojedynków – opowiada autorka.
W części drugiej prezentowane zbiory nawiązują do chińskich obrzędów pogrzebowych i religijnych. – Pokazujemy więc coś z naszych radomskich zbiorów, rzeźbę mistrza Lao Tse, legendarnego założyciela taoizmu. Można oglądać zestawy ofiar pogrzebowych. Chińczycy wierzą, że wszystko to, co zostanie spalone tu na ziemi przez bliskich, będzie cieszyło zmarłego w zaświatach i będzie mu pomocne. Stąd zobaczymy papierowy zestaw pogrzebowy przeznaczony dla kobiety, a w nim papierowe pierścionki, sukienkę, papierowy telefon komórkowy, a nawet papierową kartę kredytową – wyjaśnia pani Agnieszka.
Zwiedzaniu wystawy towarzyszy lekcja muzealna. – Nosi ona tytuł ”Chińskie odkrycia i wynalazki”. A to, o czym mówimy, to: proch, papier, jedwab, kompas. Pokazujemy też zdobycze chińskiej astronomii i medycyny – mówi Ilona Pulnar-Ferdjani.
W sumie na wystawie można zobaczyć około 300 eksponatów, które pochodzą z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz od prywatnych kolekcjonerów. Wystawę można zwiedzać do końca tego roku.