Tytuł honorowego obywatela miasta otrzymał Stanisław Banaszkiewicz. Jest jednym z najbardziej znanych nauczycieli w Radomiu. Wychowawcą wielu pokoleń olimpijczyków oraz naukowców i praktyków z dziedziny chemii.
Rada Miejska w czerwcu przyjęła uchwałę o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta prof. Stanisławowi Banaszkiewiczowi, który przez niemal 60 lat był opiekunem koła chemicznego w VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Prowadził je również wtedy, gdy był już na emeryturze. Przez te lata na zajęcia koła chemicznego, uczęszczało około 2 tys. uczniów. Ponad 1000 z nich startowało w Olimpiadach Chemicznych, z czego 434. znalazło się w finale, 129 zostało laureatami, a 12 zdobyło medale Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej. Osiągnięcia dydaktyczne prof. Stanisława Banaszkiewicza, dzięki sukcesom jego wychowanków, przyczyniły się do utrwalenia pozytywnego wizerunku edukacji radomskiej, w szczególności Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu jako słynnej na cały kraj „kuźni olimpijczyków”.
Wśród gratulacji dla profesora były i te od dyrektora VI LO Romualda Lisa
Krystyna Piotrowska /GN
Uroczyste wręczenie dyplomu oraz medalu, potwierdzającego nadanie godności Honorowego Obywatela Miasta Radomia, miało miejsce podczas specjalnej sesji Rady Miejskiej w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga.
Stanisław Banaszkiewicz ma 81 lat. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, doktoryzował się w zakresie chemii organicznej na Uniwersytecie Śląskim. Od 1954 roku pracował jako nauczyciel chemii w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. W 1968 roku podjął pracę w ośrodku radomskim Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Kielcach. Był wykładowcą podstaw chemii oraz chemii organicznej na Wydziale Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia. Uczestnik 49-dniowego strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w 1981 roku. Współtwórca Regionalnego Konkursu Chemicznego Politechniki Radomskiej dla uczniów szkół średnich. Od 2005 roku na emeryturze. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, wielu recenzji i trzech książek. Przez dwie kadencje był także radnym rady miejskiej. Byli uczniowie prof. Banaszkiewicza stanowią liczący się odsetek polskich, a także europejskich naukowców z dziedziny chemii i nauk pokrewnych, a także praktyków zatrudnionych w zakładach przemysłowych o istotnym znaczeniu dla gospodarki. W roku 1994 za działalność dydaktyczną został uhonorowany medalem Jana Harabaszewskiego, przyznawanym od 1990 roku przez Polskie Towarzystwo Chemiczne za wybitne osiągnięcia związane z dydaktyką chemii oraz za działalność popularyzatorską w dziedzinie chemii.
Na pytanie, co radziłby swoim młodszym kolegom, by mogli odnosić sukcesy podobne do tych, które ma na swoim koncie, profesor odpowiedział: – Poważnego traktowania swojego zawodu. Szanowania uczniów. I pracy, jeszcze raz pracy. Bo bez niej nic się nie osiągnie.
Stanisław Banaszkiewicz powiedział, że nagrodę dedykuje wszystkim ludziom związanym z VI LO im. Jana Kochanowskiego. Zwłaszcza wychowankom, którzy są dla niego powodem do największej satysfakcji.
Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości
Krystyna Piotrowska /GN