Nowy numer 3/2021 Archiwum

Królewskie Źródła w nowej odsłonie

Koszt inwestycji wyniósł 700 tys. zł. Leśnicy mówią, że warto się tutaj wybrać. I mają rację!

Uroczysko Królewskie Źródła jest zaliczane do najpiękniejszych miejsc w regionie radomskim. By do niego dotrzeć, trzeba dosłownie wedrzeć się na około 3 km w głąb puszczy, zjeżdżając z trasy Radom-Kozienice niedaleko za wsią Augustów. Istniejąca tu ścieżka edukacyjna, utworzona w 2000 r. ma około trzech kilometrów, a jakieś pół kilometra wiedzie wzdłuż rzeki Zagożdżonki. Zapamiętana wieść głosi, że tutaj - w czasie polowań - pragnienie gasił król Władysław Jagiełło i jego drużyna.

Rezerwat przyrody zajmuje powierzchnię niemal 30 ha. Ma chronić rosnące tu lasy liściaste z olchą czarną i lasy mieszane z dębem szypułkowym. Ta właśnie roślinność przynosi bezcenne walory zdrowotne dla odwiedzających to miejsce.

Królewskie Źródła wciąż odwiedzają ludzie spragnieni kontaktu z przyrodą   Królewskie Źródła wciąż odwiedzają ludzie spragnieni kontaktu z przyrodą
Podczas trwania uroczystości otwarcia odnowionej ścieżki na polanę, gdzie otwierano szlak, przybywali ludzie, którzy wybrali się na pieszą wędrówkę po Puszczy Kozienickiej
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Ścieżka cieszy się wielką popularnością. Jak obliczają leśnicy, tylko w minionym roku Królewskie Źródła odwiedziło około 80 tys. osób. Ale ścieżka i jej zaplecze niszczało. Działo się to nie tylko na skutek mijającego czasu, ale też - niestety - z powodu pojawiających się tu wandali. Konieczna była gruntowna renowacja. Prace prowadzono w ostatnich miesiącach, a fundusze pochodziły z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. - Zmodernizowana została cała infrastruktura ścieżki. Na jej początku, tuż obok parkingu, wybudowano wiatę wraz z ławkami i stołami na około 100 osób. Wyremontowano wszystkie kładki, powstał także taras widokowy w dolinie rzeki Zagożdżonki. Oprócz tego wybudowano wiatę do obserwacji ptaków, obudowano tak zwane "Źródło miłości" - mówi Jan Komorowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice, gospodarz uroczystości otwarcia wyremontowanej ścieżki. Wzięli w niej udział przede wszystkim leśnicy z Nadleśnictwa Radom. Obok nich nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych oraz parlamentarzystów.

Zakończona renowacja nie zamyka podjętych prac. - Planujemy, że powstanie tu również  plac zabaw dla dzieci i ekspozycja leśnej, zabytkowej kolejki wąskotorowej. Liczymy na to, że te zmiany zachęcą kolejne osoby do odwiedzenia naszej ścieżki. Turyści z bliska mogą obcować z naturą. Rośnie tutaj wiele gatunków drzew, kwiatów i ziół. W tych lasach żyją ptaki, dziki, sarny, bobry i zające. Przy odrobinie szczęścia można je zauważyć. Królewskie Źródła są perełką przyrodniczą regionu - zaznacza Jan Komorowicz.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama