Nowy numer 28/2018 Archiwum

Królewskie Źródła w nowej odsłonie

Koszt inwestycji wyniósł 700 tys. zł. Leśnicy mówią, że warto się tutaj wybrać. I mają rację!

Uroczysko Królewskie Źródła jest zaliczane do najpiękniejszych miejsc w regionie radomskim. By do niego dotrzeć, trzeba dosłownie wedrzeć się na około 3 km w głąb puszczy, zjeżdżając z trasy Radom-Kozienice niedaleko za wsią Augustów. Istniejąca tu ścieżka edukacyjna, utworzona w 2000 r. ma około trzech kilometrów, a jakieś pół kilometra wiedzie wzdłuż rzeki Zagożdżonki. Zapamiętana wieść głosi, że tutaj - w czasie polowań - pragnienie gasił król Władysław Jagiełło i jego drużyna.

Rezerwat przyrody zajmuje powierzchnię niemal 30 ha. Ma chronić rosnące tu lasy liściaste z olchą czarną i lasy mieszane z dębem szypułkowym. Ta właśnie roślinność przynosi bezcenne walory zdrowotne dla odwiedzających to miejsce.

Podczas trwania uroczystości otwarcia odnowionej ścieżki na polanę, gdzie otwierano szlak, przybywali ludzie, którzy wybrali się na pieszą wędrówkę po Puszczy Kozienickiej   Królewskie Źródła wciąż odwiedzają ludzie spragnieni kontaktu z przyrodą
Podczas trwania uroczystości otwarcia odnowionej ścieżki na polanę, gdzie otwierano szlak, przybywali ludzie, którzy wybrali się na pieszą wędrówkę po Puszczy Kozienickiej
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Ścieżka cieszy się wielką popularnością. Jak obliczają leśnicy, tylko w minionym roku Królewskie Źródła odwiedziło około 80 tys. osób. Ale ścieżka i jej zaplecze niszczało. Działo się to nie tylko na skutek mijającego czasu, ale też - niestety - z powodu pojawiających się tu wandali. Konieczna była gruntowna renowacja. Prace prowadzono w ostatnich miesiącach, a fundusze pochodziły z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. - Zmodernizowana została cała infrastruktura ścieżki. Na jej początku, tuż obok parkingu, wybudowano wiatę wraz z ławkami i stołami na około 100 osób. Wyremontowano wszystkie kładki, powstał także taras widokowy w dolinie rzeki Zagożdżonki. Oprócz tego wybudowano wiatę do obserwacji ptaków, obudowano tak zwane "Źródło miłości" - mówi Jan Komorowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice, gospodarz uroczystości otwarcia wyremontowanej ścieżki. Wzięli w niej udział przede wszystkim leśnicy z Nadleśnictwa Radom. Obok nich nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych oraz parlamentarzystów.

Zakończona renowacja nie zamyka podjętych prac. - Planujemy, że powstanie tu również  plac zabaw dla dzieci i ekspozycja leśnej, zabytkowej kolejki wąskotorowej. Liczymy na to, że te zmiany zachęcą kolejne osoby do odwiedzenia naszej ścieżki. Turyści z bliska mogą obcować z naturą. Rośnie tutaj wiele gatunków drzew, kwiatów i ziół. W tych lasach żyją ptaki, dziki, sarny, bobry i zające. Przy odrobinie szczęścia można je zauważyć. Królewskie Źródła są perełką przyrodniczą regionu - zaznacza Jan Komorowicz.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma