Kim jest Jorge Mario Bergoglio?

Na to pytanie odpowiadał uczestnikom "Kuźni", czyli spotkań młodych, ks. Jakub Ciołak, prefekt LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, do niedawna student w Rzymie.

"Kuźnie" odbywają się raz w miesiącu w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu (ul. Struga). W tym roku spotkania poświęcone będą papieżowi Franciszkowi. Pierwsze po wakacyjnej przerwie, na temat "Kim jest Jorge Mario Bergoglio?", poprowadził ks. Jakub Ciołak.

- Ks. Jakub, przebywając w Rzymie, był naocznym świadkiem marcowych wydarzeń w Watykanie, od abdykacji papieża Benedykta XVI, aż do wyboru Franciszka oraz pierwszych tygodni jego pontyfikatu. Nasz gość podzielił się swoimi odczuciami, które towarzyszyły mu podczas rezygnacji Benedykta XVI z pełnienia obowiązków głowy Kościoła. Przywołał nawet piosenkę Adele "Skyfall" i słowa "this is the end", które szczególnie zapadły mu w pamięć z tamtego okresu niepewności co do dalszych losów Kościoła. Przywoływał on również wiele faktów z życia obecnego papieża - pierwszego wybranego spoza Europy - papieża "z końca świata". Jak mówił ks. Jakub, 13 marca papież Franciszek swoim pierwszym pozdrowieniem "Bracia i Siostry - dobry wieczór!" na Placu św. Piotra od razu zjednał sobie wiwatujący tłum wiernych - opowiada Emilia Dryja.

Kuźnia ma swoich stałych uczestników, choć wciąż pojawiają się też nowi   Kuźnia ma swoich stałych uczestników, choć wciąż pojawiają się też nowi
Ks. Michał Szeląg
Młodzi obejrzeli też film, który prelegent nagrał telefonem komórkowym, przebywając na Placu św. Piotra w czasie wyboru nowego papieża. - Ojciec święty ujmuje swoją skromnością i pokorą. Jego pontyfikat od początku został nakreślony przez szereg zadziwiających zmian, jak choćby rezygnacja z noszenia ozdobnych strojów i mieszkania w Pałacu Apostolskim. Jest pierwszym jezuitą wybranym na papieża. "Zakonnicy są tymi, którzy podążali za Chrystusem, naśladując Jego życie w posłuszeństwie Ojcu, w ubóstwie, w życiu wspólnotowym i w czystości" - są to słowa kard. Bergoglia przywołane przez gościa "Kuźni". Przypomniał on również, co papież powiedział w wywiadzie o swojej duchowości, a mianowicie, że nie jest ona zharmonizowaną energią, ale duchowością ludzkich twarzy, twarzy Chrystusa, św. Franciszka z Asyżu, św. Józefa i Matki Bożej. Ks. Jakub zaskoczył nas, opisując również pewne zwyczaje Franciszka. Dowiedzieliśmy się, że możemy dostać telefon "z prawie samej góry", ponieważ papież ma zwyczaj samodzielnego wykonywania telefonów do swoich wiernych oraz odpisywania na listy - dodaje Emilia.

Na zakończenie ks. Jakub zachęcał młodych, by kontemplowali Pismo Święte, bo - jak powiedział papież Franciszek - "głosicielami Ewangelii powinni być ci, którzy są zdolni do urzekania serc osób, do wchodzenia w ich noc, aby móc z nimi rozmawiać, ale tak, żeby wejść w ich ciemność, nie zakłócając samych siebie".

Następna "Kuźnia" już 15 listopada. Poprowadzi ją ks. Krzysztof Dukielski, który do niedawna studiował i duszpasterzował we Włoszech. Zapraszamy!!!


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..