Nowy numer 24/2021 Archiwum

Znów pośpieszyliśmy z pomocą

Chęci nie zabrakło po obu stronach - i wśród tych, co kwestowali, i wśród tych, którzy otwierali swe portfele.

Podczas trzydniowej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków radomskiego cmentarza przy ul. Limanowskiego udało się zebrać nieco ponad 40 tys. zł. – To niemal rekordowy wynik, drugi w historii radomskich kwest – mówił Radiu Plus Radom Jerzy Przyborowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

Kwesta trwała od Wszystkich Świętych, poprzez Dzień Zaduszny, do niedzieli 3 listopada włącznie. Ponad połowę zbiórki udało się uzyskać w samą uroczystość Wszystkich Świętych. Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza dziękuje wszystkim, którzy okazali serce, hojność i troskę o los zabytków najstarszej radomskiej nekropolii, która rok temu obchodziła 200-lecie powstania.

Z kolei w Opocznie kolejny raz kwestowano na dokończenie remontu zabytkowego kościoła św. Marii Magdaleny znajdującego się na cmentarzu przy ul. Moniuszki. Zebrane środki, a w tym roku było to 8585 zł, pozwolą na dokończenie wnętrza zabytkowego kościoła.

Podobnie jak w Radomiu, kwestowano od 1 do 3 listopada. Datki zbierali przedstawiciele samorządu gminy Opoczno, w tym burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski, jego zastępcy oraz przedstawiciele powiatu opoczyńskiego i instytucji działających w Opocznie. Dzięki Ceramice Paradyż oraz firmie Promont Stefana Rogulskiego każdy darczyńca otrzymywał płytkę z widokiem na opoczyński plac Kilińskiego sprzed kilkudziesięciu lat. Płytki firmy przekazały nieodpłatnie.

Dzięki Ceramice Paradyż i firmie Promont Stefana Rogulskiego darczyńcy otrzymywali płytki z widokiem starego Opoczna   Dzięki Ceramice Paradyż i firmie Promont Stefana Rogulskiego darczyńcy otrzymywali płytki z widokiem starego Opoczna
W głębi kościół św. Marii Magdaleny
Marta Deka /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama