Swoją pracą przekazują naukę Kościoła, dając świadectwo życia.
Przy 108 parafiach pracuje 112 doradców życia rodzinnego. Swoją pracą przekazują naukę Kościoła, dając świadectwo życia. – W naszej posłudze prowadzimy parafialne i specjalistyczne poradnie rodzinne, aktywnie uczestniczymy w pracach II Synodu Diecezji Radomskiej. Zdajemy sobie sprawę, że mimo naszych wysiłków, zaangażowania, młodzi ludzie często nie czują potrzeby dobrego przygotowania się do małżeństwa, że tak licznie małżeństwa i rodziny rozpadają się. Cierpią z tego powodu dzieci i w konsekwencji obniża się poziom moralny całego społeczeństwa – powiedział diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Sławomir Adamczyk.
W radomskim Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie opłatkowe Duszpasterstwa Rodzin, połączone miedzy innymi z omówieniem planu pracy na najbliższe pół roku. W maju zaplanowano konferencję dla młodzieży związaną z ideologią gender. Będą też dwa marsze dla życia - jeden 25 marca, związany z Dniem Świętości Życia, a drugi, w czerwcu, Marsz dla Życia i Rodziny. Omawiano też tematy związane z rekolekcjami i formacją doradców życia rodzinnego.
Małgorzata Górka (z lewej) mówiła o Evelin i Johnie Billingsach
Krystyna Piotrowska /GN
– Dla naszego duszpasterstwa ten czas jest szczególny, bo związany ze Świętą Rodziną. Jest to najlepszy wzorzec, jaki może mieć każda rodzina i Duszpasterstwo Rodzin. Na każdym opłatku staramy się podzielić swoim doświadczeniem, jak i prezentować jakieś nowe spostrzeżenia, materiały. Państwo Jolanta i Ireneusz Zawiszowie podzielili się wrażeniami z Kongresu Małżeństw, który miał miejsce w Świdnicy. Odbywał się pod hasłem: „Bojownik i księżniczka”. Chodziło o zaprezentowanie ról kobiety i mężczyzny w małżeństwie. Szczególnie podkreślano wartość mężczyzny, który jako ojciec zawsze kształtuje w swoich dzieciach wzorce osobowe – mówił ks. Adamczyk.
Tradycyjnie już podczas opłatkowych spotkań prezentowane są małżeństwa, które – jak powiedziała Małgorzata Górka, prelegentka, diecezjalny doradca życia rodzinnego – zmierzają w stronę świętości. Pani Małgorzata opowiedziała o Evelin i Johnie Billingsach. John był australijskim lekarzem, profesorem neurologii (nie ginekologii), twórcą naturalnej metody planowania rodziny, zwanej metodą Billingsa. Billingsowie mieli 8 dzieci własnych oraz dziewiątą dziewczynkę, którą adoptowali po urodzeniu poprzedniej ósemki. W 1969 roku prof. Billings został odznaczony przez papieża Pawła VI Krzyżem Komandorskim św. Grzegorza za niestrudzone wysiłki na rzecz małżeństwa. Uczeń profesora, prof. Thomas W. Hilgers, późniejszy twórca tzw. naprotechnologii, podczas międzynarodowego sympozjum w 1978 r. wyraził się o metodzie Billingsa słowami: „Metoda owulacji Billingsa doczeka się jeszcze w historii medycyny uznania jej za jedno z największych odkryć naszego stulecia”.
Zanim podzielono się opłatkiem, wszyscy zebrali się na Mszy św. w seminaryjnej kaplicy. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. Razem z Duszpasterstwem Rodzin modlili się organiści, którzy również w tym dniu mieli swoje spotkanie opłatkowe. Ordynariusz podziękował dyrektorowi Studium Organistowskiego ks. prał. Wojciechowi Szaremu za troskę o poziom pracy naszych organistów, a ks. Adamczykowi i księżom pracującym w Duszpasterstwie Rodzin za kontynuowanie tej bardzo ważnej pracy, której celem jest pomoc naszym rodzinom i przygotowanie młodych ludzi do założenia rodziny. Na zakończenie Mszy św. doradcy życia rodzinnego oraz wszystkie rodziny diecezji zostali zawierzeni Matce Bożej.
Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Henryk Tomasik. W Eucharystii uczestniczyli organiści i osoby związane z Duszpasterstwem Rodzin
Krystyna Piotrowska /GN