Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bp Tomasik przyjęty do paulińskiej konfraterni

Stróże Jasnej Góry przyjęli ordynariusza radomskiego do szacownego grona, które swymi początkami sięga połowy XIV w.

Dzięki konfraterni paulini - jak sami mówią - mogą lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. - Bp Henryk Tomasik swoją posługą, swoim zaangażowaniem wspiera naszych ojców pracujących w Błotnicy, a przez ten sam fakt wspiera również posługę zakonu. Jest odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży. Od wielu lat przywozi tutaj, na Jasną Górę, młodych do Maryi, by w tym miejscu umieli rozeznać swoją drogę życiową, swoje powołanie - mówi o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny zakonu paulinów.

Konfraternia paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu Paulinów, sięga swoimi początkami połowy XIV wieku. Nie stanowi prawnej organizacji, ale jest wspólnotą pozostającą w duchowej łączności z paulinami. Konfratrzy stają się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych Zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci.

O przyjęciu do konfraterni decyduje generał zakonu, po wysłuchaniu zdania definitorów. W momencie przyjęcia imię i nazwisko konfratra wpisywane jest do specjalnej księgi i wystawiany jest ozdobny dokument.

Dzisiaj do tej wspólnoty należy około 150 osób.

Do konfraterni przyjmowano osoby ze wszystkich stanów: królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnice, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników. Konfratrami paulińskimi byli król Kazimierz Jagiellończyk, książę Jerzy Lubomirski, ks. kan. Jan Długosz, kompozytor prof. Józef Elsner - nauczyciel Fryderyka Chopina, pisarze Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, kard. Stefan Wyszyński.

- Jasna Góra jest duchową stolicą Polski. Tutaj jest bardzo dużo modlitwy. Modlą się ojcowie, bracia, siostry zakonne. Przybywa tak dużo wiernych. Można powiedzieć, że tutaj jest taki duży ośrodek, wokół którego koncentruje się modlitwa Polaków. Włączenie do konfraterni jest darem, za który Panu Bogu dziękujemy - mówił bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik z metropolitą częstochowskim abp. Wacławem Depo   Bp Henryk Tomasik z metropolitą częstochowskim abp. Wacławem Depo
Każdy biskup częstochowski jest członkiem konfraterni
S. Anna Reczko

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama