"Wyzwolenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej - najpiękniejsze dzieło Jego Życia Kapłańskiego" - pisał Prymas Tysiąclecia o ks. Józefie Wójciku.
To świadectwo w specjalnym komunikacie przywołują bp Henryk Tomasik i bp Adam Odzimek.
Oto jego treść:
Informujemy, że w dniu 16 lutego br. zmarł Ks. inf. Józef Wójcik, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Andrzeja w Suchedniowie.
Ks. inf. Józef Wójcik urodził się 2 listopada 1934 roku w Gałkach Krzczonowskich, w parafii Gielniów. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, 15 czerwca 1958 roku, przyjął święcenia kapłańskie z rąk Ks. Biskupa Jana Kantego Lorka. Jako wikariusz z gorliwością i zapałem posługiwał w parafiach: Ożarów, Połaniec, Wsola, Skarżysko-Kamienna - pw. św. Józefa, Wierzbica, Szydłowiec i w parafii pw. Opieki NMP w Radomiu. W latach 1964-1967 studiował prawo kanoniczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i tam, w 1971 roku, uzyskał doktorat. Od 1972 roku, przez 38 lat był proboszczem parafii pw. św. Andrzeja w Suchedniowie.
Pełnił posługę duszpasterską w okresie niezwykle trudnym dla naszej Ojczyzny. Był to czas walki o zachowanie wiary i jedności Kościoła. Zmarły Ksiądz Infułat wykazał się ogromnym hartem ducha. Z bogatej biografii zmarłego Kapłana wspomnieć trzeba obronę Krzyża w Ożarowie, pełne poświęceń i cierpienia lata posługi w Wierzbicy oraz uwolnienie, w 1972 roku, kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, wcześniej „aresztowanego” przez władze komunistyczne i przetrzymywanego na Jasnej Górze. Dokonał tego właśnie ks. Józef Wójcik wraz z ks. Romanem Siudkiem i dwiema siostrami Służkami Najświętszej Maryi Panny z Mariówki: s. Marią Kordos i s. Heleną Trętowską. Dzięki temu Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas ponownie posłał na szlak nawiedzenia uwolniony Obraz Królowej Polski.
Ks. Józef Wójcik w latach PRL dał świadectwo wiary, wierności Kościołowi i niezłomności. Komunistyczny aparat reżimu wymierzył mu 18 wyroków i 9 razy zamykał w więzieniu. Tych dotkliwych kar i niesprawiedliwości doświadczał za obronę obecności Krzyża w miejscach publicznych, za odprawianie Mszy świętych, za nauczanie dzieci i młodzieży religii, za wierność Chrystusowi i Kościołowi. Taka postawa kapłańska Zmarłego spotkała się z uznaniem ze strony Sługi Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W telegramie adresowanym do Księdza Infułata przebywającego w więzieniu w Radomiu Prymas Tysiąclecia pisał: „Towarzyszę Ci modlitwą, gdy znowu jesteś w więzieniu [podobny] do świętego Apostoła, który tak często przebywał w licznych więzieniach dla imienia Chrystusowego. Wszystkim moim gościom polecam Ciebie, aby wspierali Cię modlitwą. Całuję ze czcią twoje dłonie kapłańskie” (1969 r.). W innym liście Ksiądz Prymas pisał: „Drogiemu Księdzu Józefowi przekazuję błogosławieństwo, w szczególny sposób dziękując za wyzwolenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – najpiękniejsze dzieło Jego Życia Kapłańskiego” (31 V 1980 r.).
Po upadku komunizmu Ksiądz Infułat zaangażował się w działalność społeczną. Nie brakowało jego trudu podczas budowy kościoła w Ostojowie. Dzięki jego staraniom odrestaurowano kościół w Suchedniowie. Był także orędownikiem postawienia przed radomską katedrą pomnika Prymasa Tysiąclecia, który trzyma w swych dłoniach obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
W nowej rzeczywistości Polski, po przemianach 1989 roku, zaangażowanie Księdza Infułata zostało docenione przez władze państwowe, czego wyrazem były liczne odznaczenia.
Księga ziemskiego życia Księdza Infułata została zamknięta. Żegnamy gorliwego Kapłana zatroskanego o sprawy Kościoła i Ojczyzny.
Uroczystości pogrzebowe śp. Księdza Infułata Józefa Wójcika rozpoczną się Mszą świętą w kościele parafialnym w Suchedniowie, w piątek 21 lutego, o godz. 16.00. Następnie w sobotę, 22 lutego, o godz. 12.00, celebrowana będzie Msza św. pogrzebowa, po której nastąpi złożenie ciała Zmarłego na cmentarzu parafialnym w Suchedniowie. Zachęcamy do udziału w tych żałobnych uroczystościach i do modlitwy o wieczne szczęście dla Zmarłego Księdza Infułata.
Niech w progi Domu Ojca wprowadzą go Świadkowie wiary, z którymi dzielił trud walki o miejsce Boga w naszej Ojczyźnie: Błogosławiony Jan Paweł II, Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński i Sługa Boży Ksiądz Biskup Piotr Gołębiowski. Niech Matka Boża ukaże Zmarłemu Księdzu Infułatowi Chrystusa - Zwycięzcę śmierci.
Henryk Tomasik, Biskup Radomski
bp Adam Odzimek