Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Gigant z Mazowsza

Jego zasługi na polu folklorystyki i etnografii zdecydowały o zaliczeniu go do grona najbardziej zasłużonych postaci w dziejach kultury polskiej.

Koncert inaugurujący obchody Roku Oskara Kolberga rozpoczął się od przypomnienia kompozycji własnych ludoznawcy. Po raz pierwszy zostały one utrwalone w publikacji fonograficznej przez wykonawców. Przy fortepianie zasiadł Andrzej Tatarski. Śpiewali Iwona Kowalkowska (sopran) i Wojciech Maciejowski (tenor). Kolberg sięgał po teksty literackie o romantycznych treściach, w nurcie narodowym, a także po tematykę z kręgu jego zainteresowań folklorystycznych. Jego kompozycje, niestety, z czasem uległy zapomnieniu.

Druga część koncertu należała do artystów ludowych i ich uczniów. Wystąpili między innymi Tadeusz Jedynak, skrzypek z Przystałowic Małych, najstarszy, najbardziej ceniony ze skrzypków z rejonu radomskiego, o finezyjnym, niepowtarzalnym stylu gry i bardzo starodawnym repertuarze. Również skrzypek Piotr Gaca z Rdzowa, najstarszy spośród sławnych muzykantów braci Gaców. Ma wierne grono uczniów skrzypków. Zachwyciła też wszystkich Maria Siwiec, śpiewaczka ludowa z Gałek Rusinowskich, członkini zespołu śpiewaczego „Zakukała Kukułecka”. Pani Maria kieruje zespołem "Gałcynecki”. Wymienieni artyści ludowi są laureatami wielu prestiżowych nagród na przeglądach i festiwalach sztuki ludowej.

Energią muzyki i śpiewu, a także kolorowymi strojami urzekł widzów podczas krótkiego występu także zespól regionalny "Mogilanie”, prezentując folklor krakowiaków zachodnich.

Organizatorzy tego wydarzenia to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Wsi Radomskiej.

W przysuskim Muzeum im. Oskara Kolberga można zwiedzać wystawy: stałą – "Oskar Kolberg. Folklorysta, etnograf, kompozytor” i czasową – "Muzyka ludowa i instrumentarium laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga".

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości   Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości
Krystyna Piotrowska /GN


 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy