Zachęcamy do zmierzenia się z ubiegłorocznym testem, który rozwiązywali uczestnicy olimpiady teologicznej. Tematyka dotyczyła życia i działalności świętych Piotra i Pawła oraz kwestii urzędu i charyzmatu w Kościele. Poniżej publikujemy test, a po nim klucz odpowiedzi.
Wśród altasów nie brakuje tych, które prezentują świat Biblii
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
W poniższych zdaniach wpisz właściwe odpowiedzi
28. Co jest, według św. Piotra (1P 3,15), uzasadnieniem nadziei chrześcijańskiej? Uzupełnij tekst biblijny: „Pana zaś Chrystusa miejcie w …………….. za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do …………….. wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej …………….., która w was jest”. (3)
29. Uzupełnij definicję dogmatyczną Soboru Watykańskiego I: „Nauczamy i definiujemy jako dogmat objawiony przez Boga, że gdy biskup Rzymu przemawia …………….., to znaczy, gdy wykonując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich chrześcijan, na mocy swego najwyższego apostolskiego autorytetu określa naukę dotyczącą …………….. obowiązującą cały Kościół, dzięki opiece Bożej obiecanej mu w [osobie] św. Piotra, wyróżnia się tą …………….., w jaką boski Zbawiciel zechciał wyposażyć swój Kościół dla definiowania nauki …………….. Dlatego takie definicje biskupa Rzymu – same z siebie, a nie na mocy zgody Kościoła – są …………….. (5)
30. W 2 Liście św. Piotr (2P 1,20-21) naucza, że „żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia”. Proszę wymienić: Kto (……………..), pod działaniem czego (……………..) i pod wpływem Kogo (……………..) może określać sens tekstów Pisma świętego? (3)
31. Uzupełnij brakujące słowa w tekście św. Pawła: „Ducha nie …………….., …………….. nie lekceważcie. Wszystko ……………..”. (3)
32. Czyimi łaskami są charyzmaty i w jakim celu zostają one udzielone człowiekowi? Uzupełnij zdanie: „Charyzmaty są łaskami …………….. i zostają one udzielone człowiekowi w celu budowania …………….., dla dobra …………….. oraz ze względu na potrzeby …………….. (4)
33. Życie konsekrowane Bogu charakteryzuje się publiczną profesją rad ewangelicznych. Wymień te dary: …………….., …………….., ……………… (3)
34. Uzupełnij konkluzję ks. prof. Józefa Kudasiewicza: „W pierwszym katalogu dawcą darów był …………….., w drugim Bóg, a w czwartym …………….. Można więc powiedzieć, że źródło charyzmatów jest…………….. (3)