Spotkania te są okazją do przemyślenia przez młodych ludzi prawd dotyczących ich miejsca w Kościele i w świecie. Publikujemy kolejny tekst bp. Henryka Tomasika z cyklu ”Nasze przygotowania do XXXI Światowego Dnia Młodzieży”.
Ojciec święty w liście skierowanym do kard. Eduardo Pironio z okazji seminarium zorganizowanego w 1996 r. w Częstochowie przez Papieską Radę ds. Świeckich, mówił o znaczeniu Światowych Dni Młodzieży: ”Przede wszystkim musimy podziękować Bogu za obfite i różnorodne owoce, jakie przynoszą Światowe Dni Młodzieży. Od pierwszego spotkania na placu św. Piotra w Niedzielę Palmową 1986 r. ukształtowała się tradycja, w ramach której w kolejnych latach odbywają się na zmianę spotkania światowe lub diecezjalne, co jest poniekąd symbolem swoistej dynamiki apostolstwa młodych, które winno się rozwijać w wymiarze lokalnym i powszechnym”.
Celem Światowych Dni Młodzieży jest wspólnotowe wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa: ”Zasadniczym celem Dni jest skupienie wiary i życia każdego młodego człowieka wokół osoby Jezusa, tak aby On stał się trwałym punktem odniesienia oraz prawdziwym światłem dla każdej inicjatywy i dla wszelkich działań wychowawczych wśród nowych pokoleń. Taki jest »refren« każdego Światowego Dnia. Wszystkie zaś razem Dni Młodzieży obchodzone w minionym dziesięcioleciu jawią się jako nieustanne, naglące wezwanie do budowania życia i wiary na skale, którą jest Chrystus” - dodał ojciec święty w tymże liście.
Światowe Dni Młodzieży są uroczystym potwierdzeniem ”tak” Chrystusowi. Są także wyjątkową okazją do odnowienia decyzji opowiadania się za Chrystusem: ”W świetle powierzonego nam przez Chrystusa misyjnego zadania widać wyraźnie sens i znaczenie Światowych Dni Młodzieży, organizowanych w Kościele. Uczestnicząc w tych spotkaniach, młodzi pragną potwierdzić i odnowić ich ”tak” powiedziane Chrystusowi i Jego Kościołowi, powtarzając za Izajaszem: ”Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6,8)” - dodaje Jan Paweł II w Orędziu na VII Światowy Dzień Młodzieży.
Te uroczyste spotkania mają pomóc młodzieży w przyjmowaniu Bożych darów: ”Światowy Dzień Młodzieży ma więc przygotować nas wszystkich na przyjęcie daru Bożej miłości, która nas kształtuje i zbawia” - pisze ojciec święty w Orędziu na II ŚDM.
Spotkania te, przeżywane przez młodzież w duchu wiary pod przewodnictwem ojca świętego, są okazją do przemyślenia przez młodych ludzi prawd dotyczących ich miejsca w Kościele i w świecie: ”Światowe Dni i Spotkania Młodzieży to opatrznościowe chwile refleksji, które pozwalają młodym zastanowić się nad ich najgłębszymi pragnieniami, umocnić świadomość przynależności do Kościoła, a także wyznawać, z coraz większą radością i odwagą, wspólną wiarę w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego” - pisze papież w Orędziu na VIII ŚDM.
Jan Paweł II przyznaje, że te spotkania z młodzieżą są okazją do wielu wzruszeń: ”Podczas niezapomnianych spotkań światowych często doznawałem wzruszenia na widok spontanicznej radości i miłości młodych do Boga i do Kościoła. Przynosili oni ze sobą świadectwa o cierpieniu dla Ewangelii, o przeszkodach na pozór nieprzezwyciężonych, a pokonanych z Bożą pomocą; mówili o niepokoju, jakiego doznają wobec świata targanego przez rozpacz, cynizm i konflikty. Po każdym z tych spotkań żywiej odczuwałem potrzebę chwalenia Boga, który objawia młodym tajemnice swojego Królestwa (por. Mt 11,25)” - wyznaje ojciec święty w liście do kard. Pironio.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.