Nowy numer 13/2024 Archiwum

Był i wciąż jest z nami

Wystawa pokazuje ślady obecności papieża Polaka na radomskiej ziemi, zarówno podczas najdłuższej IV pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 roku, jak i te wcześniejsze, gdy odwiedzał nas jako metropolita krakowski.

Za nami otwarcie wielotematycznej wystawy „Radomskie ślady świętości” zorganizowanej z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II w Galerii „Resursa”.

Wystawa pokazuje ślady obecności papieża Polaka na radomskiej ziemi, zarówno podczas najdłuższej IV pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 roku, jak i te wcześniejsze, gdy odwiedzał te tereny jako metropolita krakowski. Wernisaż zgromadził bardzo wielu mieszkańców Radomia i gości.

- Tak się składa, że kiedy żył, był dla nas wzorem. Dla jednych ojcem, dla drugich nośnikiem wartości, o których niektórzy młodzi ludzie dopiero się dowiadywali. Są wśród nas ludzie, których młodość przeszła razem z papieżem. I wydawało się, że papież będzie zawsze, i z chwilą gdy odszedł, to naród pogrążył się w smutku. Wszyscy pamiętamy tłumy, żal, smutek, który nas wtedy połączył - mówiła, otwierając wystawę kurator Elżbieta Raczkowska.

W części wystawy poświęconej IV Pielgrzymce do Polski znalazły się zdjęcia ze zbiorów PAP i CAF. Jednym z autorów tych zdjęć jest radomski artysta-fotografik Wojciech Stan. On też podzielił się wspomnieniami dotyczącymi wizyty ojca świętego w Radomiu. Jak zaznaczył, obsługa fotograficzna tej wizyty była wyjątkowo trudna, gdyż miały miejsce wydarzenia, które nie były wcześniej zaplanowane. Do nich należało nawiedzenie przez Jana Pawła II radomskiej katedry. Zmiany planu były tak szybkie, że fotograficy często nie mieli nawet czasu na zmianę obiektywu.

Wojciech Stan fotografował ojca świętego. Obok Elżbieta Raczkowska   Wojciech Stan fotografował ojca świętego. Obok Elżbieta Raczkowska
Krystyna Piotrowska /GN
- Wszędzie, gdzie papież był, wszędzie tam był przygotowywany ołtarz papieski. W Radomiu, na taki ołtarz był rozpisany konkurs. Wygrał projekt autorstwa Tadeusza Derlatki, inżyniera-architekta i jego zespołu - przypomniała kurator wystawy.

Autor tego projektu T. Derlatka również podzielił się z zebranymi wspomnieniami z budowy tego, wcale nie małego obiektu. Kolejne etapy jego powstawania, zapisane na fotografii przez W. Stana, również znalazły się na wystawie.

Kolejną osobą, która poprzez swoje wspomnienia przybliżyła obecnym dzień 4 czerwca 1991 roku - dzień pobytu Jana Pawła II w Radomiu - był kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej ks. prał. Edward Poniewierski. Jak powiedział, dla niego jednym z niezwykle wzruszających momentów był ten, w którym ojca świętego na radomskim lotnisku witał bp Edward Materski.

Wernisaż zakończył się krótkim koncertem, na który zaprosiła młodzież z V LO im. Romualda Traugutta. W ich wykonaniu zabrzmiały trzy ulubione piosenki papieża Polaka.

„Radomskie ślady świętości” - wielotematyczna wystawa zorganizowana z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II zawiera działy:

Papież w Radomiu - wystawa fotografii i dokumentów ze zbiorów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, redakcji „Gościa Niedzielnego” i Tadeusza Derlatki

Diecezjalne wspomnienia Karola Wojtyły - wystawa fotografii ze zbiorów ks. Edwarda Poniewierskiego i Jerzego Kutkowskiego

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II - wystawa fotografii i dokumentów ze zbiorów Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu.

Na wystawie znalazły się dokumenty obrazujące jak powstawał papieski ołtarz   Na wystawie znalazły się dokumenty obrazujące jak powstawał papieski ołtarz
Krystyna Piotrowska /GN
Na wernisażu obecny był także Antoni Macierewicz   Na wernisażu obecny był także Antoni Macierewicz
Krystyna Piotrowska /GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.